Babišova luxusní restaurace končí. Generovala jen zrátu

Po Pražském řeznictví, které si zakládalo na tom, že funguje bez dotací, zavírá další statusový podnik českého premiéra: tentokrát luxusní restaurace Paloma ve francouzském Mougins. Po celou dobu existence podnik nedaleko Cannes generoval jen ztrátu.

Pouhých pět let fungovala restaurace Paloma v Provance. Nyní podnik, který získal nejvyšší gastronomické ocenění – michelinskou hvězdu, končí. Nedokázal si na sebe vydělat. Na zjištění francouzských médií upozornily SeznamZprávy.

Oznámení o ukončení provozu na webových stránkách restaurace Paloma

O práci v premiérově restauraci nyní přišlo dvacet zaměstnanců včetně šéfkuchaře Nicolase Decherchiho. Ten slavnostně otevíral i stejnojmenný Babišův podnik v Průhonicích.

Premiér Andrej Babiš byl na Palomu vždy velmi hrdý, interiér podniku navrhovala jeho žena Monika.

Teprve po ukončení provozu vyšlo najevo, že restaurace po celou dobu generovala jen ztrátu. Francouzská média citují manažery Palomy, podle nichž si restaurace na sebe nikdy nedokázala vydělat. Celková ztráta se podle nich pohybuje v milionech euro.

Konec francouzské Palomy přichází po roce, kdy se premiérovu holdingu historicky nejméně dařilo. Už jsme popsali, že Agrofert v roce 2018 vykázal nejhorší výsledek za uplynulých osm let. Čistý zisk mu meziročně poklesl o 2,8 miliardy na konečných 1,67 miliardy.

A to navzdory tomu, že přísun miliard z veřejných peněz do holdingu neustále roste. Ať už v podobě dotací čí veřejných zakázek.

Ve firmě proto přestaly dostávat nefunkční projekty druhou šanci. Jedním z prvních byl řetězec prémiového řeznictví v Praze. Během letošního roku všechny čtyři provozovny zavřely. Ze stejného důvodu jako Paloma: nevydělávaly. Nechodily do nich totiž lidi.

Pražské řeznictví si přitom navenek velmi zakládalo na tom, že podniká bez dotací. Zdůrazňovalo to i ve svých oficiálních prezentacích.