Babišova rodina u soudu: zatáhl je do případu sám, aby se zachránil

Byl to Andrej Babiš osobně, kdo přivolal zájem policie na své vlastní děti a manželku v kauze Čapí hnízdo.

Málokdo si to už pamatuje, ale stalo se to v březnu 2016 během mimořádné schůze sněmovny. Byla svolaná poté, co jsme usvědčili tehdejšího ministra financí, že v kauze Čapí hnízdo lhal.


S manželkou Monikou na palubě letadla na pracovní cestě do Helsinek. Foto: Hnutí ANO

Andrej Babiš čelil tlaku tehdejší opozice. Aby se zachránil, zatáhl do kriminálního příběhu svoji rodinu.

Tehdy ve sněmovně prvně oznámil, že Čapí hnízdo v době přidělení dotace vlastnily jeho děti a tehdy ještě partnerka Monika, dnes manželka.

Jeho řeč tehdy trvala hodinu a půl a samotné dotační aféře věnoval jen zlomek času. V této pasáži pak řekl: “Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky. 

Byl to tedy Andrej Babiš osobně, kdo své nejbližší vystavil zájmu policie, Ta si rodinu začala zvát na výslechy. Manželka Monika dokonce byla jeden čas v případu sama obviněná, než státní zástupce její stíhání zastavil.

Dnes stojí Monika Babišová a jeho děti před soudem v roli svědků. Výpověď soudního znalce během úterního dne procesu podpořila verzi policie, že manželka a děti sehrály roli bílých koní. Soudní znalec totiž před soudem konstatoval, že podpis Babišova syna z prvního manželství na listině k nabytí akcií Čapího hnízda pravděpodobně není pravý. Našel podobnosti s písmem Babiše-otce.

Sám Andrej Babiš mladší již dříve Neovlivní.cz řekl, že žádnou takovou listinu nepodepsal. Notabene v době údajného podpisu byl v USA. A je připraven to zopakovat před soudem. Jeho otec sice znovu prohlásil, že jeho syn není schopen výslechu, Andrej Babiš mladší ale SeznamZprávám potrdil, že se k soudu chystá. Vypovídat má už tento pátek nebo prostřednictvím videokonference.

Andrej Babiš svou rodinu zatáhl do příběhu na mimořádné schůzi sněmovny, která následovala po zjištění, že nemluví pravdu, když tvrdí, že dotační případ Čapí hnízdo prošel řadou kontrol a bez jediné výhrady. Deník Neovlivní.cz tehdy získal auditní zprávy úřadů, které projektu v minulosti již udělily mnohamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací. 

Zástupci Čapího hnízda původně pochybení odmítali, ve finále ale verdikt kontrolorů uznali. Exkluzivní zprávu najdete tady »»


SPECIÁL: Co se dělo ještě před tím, než policie začala Babiše stíhat


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email