Babišova účetní: Reklama na Čapím hnízdě? To těžko

Dlouholetá účetní Agrofertu zpochybnila milionové platby holdingu za údajnou reklamu na premiérově víkendovém sídle. Policie ale stále váhá s obviněním za daňový únik.

Premiérova firma Agrofert poslala na účet Čapího hnízda desítky milionů korun a zdůvodnila to tvrzením, že si tak na farmě zaplatila propagaci jednotlivých holdingových firem. Hlavní účetní Čapího hnízda Věra Knobová ale podle nejnovějších zjištění Neovlivní.cz při výslechu na policii existenci reklamy zpochybnila.

Areál Čapího hnízda. Foto: Shutterstock

Na přímý dotaz kriminalistů, zda Farma Čapí hnízdo poskytovala nějaké reklamní služby, Věra Knobová do policejního protokolu uvedla: “To těžko, vždyť tam byla investiční výstavba.”

Knobová, která působila před tím jako hlavní účetní celého holdingu a s Babišem se dle vlastních slov zná od roku 1995, pak na doplňující otázku dodala, že si nevzpomíná ani na žádnou fakturu či smlouvu spojenou s reklamou.

V době, kdy Knobová měla na starost účetnictví Čapího hnízda, přitom na účtu farmy přistály miliony hned z několika holdingových firem: Prechezy, Agrofertu či německé chemičky SKW Piesteritz. Když jí s tímto faktem policie konfrontovala a předložila jí čtyři účetní doklady, Knobová uvedla, že to asi musela zapomenout, protože ji to vlastně nezajímalo.

“Podle předložených dokumentů tam tedy nějaká reklama probíhala. Mě šlo o to, aby to bylo správně zaúčtováno,” reagovala účetní, kterou na výslech doprovodil jeden z klíčových Babišových spolupracovníků, právník Alexej Bílek.


Záznam výpovědi Věry Knobové na policii z 26. července 2018 Repro: Neovlivni.cz

Původní věta účetní Knobové, že tehdy na farmě těžko mohla reklama probíhat, má hlubokou logiku. V roce 2009, kdy přišly první platby za údajnou propagaci, totiž bylo premiérovo víkendové sídlo ještě ve výstavbě. Hotové bylo až o rok a půl později. Nikdo tedy tehdy reklamu vidět ani nemohl. Navíc z marketingového hlediska je tuplovaný nesmysl, aby si reklamu na stavbě v polích kdesi u Benešova platila německá chemička.

Výpověď hlavní účetní farmy je důležitá pro druhou větev policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž jde o podezření z daňového úniku. V té však policie – narozdíl od dotačního podvodu – dosud nenašla odvahu k obvinění konkrétních osob.

Řadoví kriminalisté se přitom už loni podle zjištění Neovlivní.cz přiklonili k názoru, že reklama na Čapím hnízdě byla fiktivní a fakticky neproběhla. Farma ale díky příjmům z inzerce mohla splácet úvěr. A firmy z premiérova holdingu si naopak mohly reklamu dávat do nákladů, snižovat tak daňový základ a tím i daně, které následně odváděly státu.

Policisté jsou proto přesvědčeni, že inzerci skutečně provázely daňové úniky. Do dnešního dne ale dosud nebyl nikdo obviněný, stejně jako v dalších kauzách, které se dotýkají premiéra Babiše.

“Ve vámi dotazované věci nadále probíhá prověřování. S ohledem na probíhající přípravné řízení, které je ze zákona neveřejné, není možné blíže komentovat jednotlivé úkony či důkazy,” komentoval v pátek pro Neovlivní.cz průběh vyšetřování mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

A průtahy ve vyšetřování nechtěla komentovat ani vrchní státní zástupkyně Lenka Bradačová, jejíž úřad má nad městem v této kauze takzvaný dohled. “Musíte směřovat dotaz na městské státní zastupitelství. Vrchní státní zastupitelství v rámci dohledu uložilo pokyny, ale činné je město,” reagovala Bradáčová.

Policie totiž tvrdí, že pro obvinění konkrétních osob pořád chybí podstatný detail: celkové vyčíslení škody, která státu vznikla. A jak už jsme popsali v květnovém časopise Neovlivní.cz, to mají dodat finanční úřady spadající pod členku Babišova kabinetu Alenu Schillerovou.


ČTĚTE TAKÉ: Kam až sahá loajalita Aleny Schillerové


Kriminalisté přitom mají jasno. “Informace, které k případu doposud byly nashromážděny, nasvědčují spáchání trestného činu krácení daně,” uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Jeho informace pak potvrdil i další nezávislý zdroj z bezpečnostní komunity. “Čekáme na Schillerovou,” dodal.

Nebýt příjmů z inzerce, premiérova farma Čapí hnízdo by prvních pět let své existence, kdy formálně stála mimo holding Agrofert, nepřežila. A ani by nedokázala splácet stamilionový úvěr, který jí na výstavbu poskytla banka HSBC jen díky tomu, že při sjednávání půjčky manažeři holdingu označili za majitele farmy Andreje Babiše. Popsali jsme ZDE. Prakticky všechnu reklamu si na nově vybudované farmě podle vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF a dvou znaleckých posudků, s nimiž pracovala policie, zadávaly firmy z holdingu Agrofert.

V roce 2010 tvořil příjem z reklam 91 % všech výnosů farmy, o rok později to bylo 81 %, v roce 2012 pak 88,2 % a v roce 2013 to bylo 71 %. Celkem šlo i s rokem 2009 o téměř 300 milionů korun. Jen pro srovnání: celá volební kampaň hnutí ANO před parlamentními volbami v roce 2017 stála 84,5 milionu.

Babišovy Děti? Nikdy jsem je na farmě neviděla

Věra Knobová příliš nepomohla svému dlouholetému šéfovi ani další částí výpovědi, kdy se jí vyšetřovatelé ptali na Babišovy děti. Právě ty premiér označil za skutečné vlastníky Čapího hnízda v době, kdy farma dostala veřejnou dotaci. Jak už jsme popsali minulý týden, výpovědi svědků tuto verzi rozbily.

“V souvislosti s Čapím hnízdem si Adrianu Bobekovou nevybavuji,” uvedl architekt Jiří Javůrek, který chystal projekt Čapího hnízda, na kterém měly podle Babišovy obhajoby podnikat právě jeho děti. A stejně mluvil na policii i Jaroslav Mikyna, který na farmě Čapí hnízdo vykonával technický dozor:. “Andreje Babiše mladšího neznám, nikdy jsem ho neviděl.”

A ve stejném duchu vypovídala podle nově zveřejněného svědectví i účetní Knobová. “Nikdy jsem ho neviděla, nic o něm nevím,” uvedla na adresu Andreje Babiše mladšího, který podle otcova tvrzení farmu v té době vlastnil. A na adresu Babišovy dcery pak účetní uvedla: “Znám ji z Agrofertu, kde pracovala v obchodním úseku. Nevím o tom, že by měla nějaké postavení ve Farmě Čapí hnízdo. Nikdy jsem s ní o ničem nejednala.”


NEPŘEHLÉDNĚTE: Chtěl to jako chatu, se slepičkami. Nová svědectví ze spisu Čapí hnízdo


A do třetice účetní farmy nikdy nemluvila ani s posledním údajným majitelem Čapího hnízda, dnešní manželkou premiéra Monikou. “Znám ji jen z televize. Kdysi jsem ji zahlédla na živo. Nevím o tom, že by vykonávala nějakou pozici ve Farmě Čapí hnízdo.”

Pro přesnost připomínáme, že Věra Knobová byla účetní premiérova víkendového sídla v době jeho výstavby. Ta podle Babišovy obhajoby probíhala v režii jeho dětí a manželky pro jejich vlastní podnikání.

“Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,” prohlásil politik v roce 2016.

Daňový problém spojený s reklamou na Čapím hnízdě hodnotí experti jako nejvážnější hrozbu pro Andreje Babiše.

On sám ale tvrdí, že k žádnému daňovému úniku nedošlo. Stejně tak společnost Agrofert trvá na tom, že veškerá objednaná a zaplacená reklama řádně proběhla.

Získali jsme kompletní spis ke kauze Čapí hnízdo. Další detaily přineseme v časopise Neovlivní.cz, který můžete už nyní předplácet ZDE.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email