Babišovi ministři propadli všude, kam je poslal

Schillerová, Dostálová i Havlíček ve svých regionech coby lídři neuspěli. A ústecký supersouboj lidi nezajímal

Alena Schillerová a Karel Havlíček v posledním půlroce nedělali nic jiného, než stranickou kampaň za státní peníze. Dokladů o jejich politické agitaci, organizované a financované jejich ministerstvy, jsou po internetu rozesety stovky. Akce celníků, fotky z nádraží, videa ze srazů důchodců i kempů proti rakovině (všímáte si správně, zdravotnictví nepatří ani pod finance, ani pod průmysl či dopravu…).


Karel Havlíček, Alena Schillerová, Klára Dostálová. Foto: Hnutí ANO

Utracené státní miliony na kampaň z provozních fondů ministerstev, tisíce hodin státních zaměstnanců pracujících na politické agitaci však nepomohly – paní Alenu na jižní Moravě i oba pány Karly (ministra dopravy i ministra průmyslu) ve středních Čechách porazili lidovci, TOP09 a ODS.

…ani Dostálová

Podobně pochodila i Klára Dostálová. Hlavní osoba, která celý poslední rok sabotuje snahu EU, aby české úřady zasáhly proti prokázaným konfliktům zájmů Andreje Babiše. Ministryni, která není schopná měsíce do Bruselu poslat jasné vyjádření, až musí unie Česku pohrozit okamžitým zastavením všech dotací, to sečetli voliči v Královéhradeckém kraji. Vloni v krajských volbách tu ANO vyhrálo. Teď Dostálová proti koalici SPOLU neměla šanci.


ČTĚTE TAKÉ: Vláda dotáhla budování Potěmkinových vesnic k dokonalosti


¨Stejně tak neuspěl v jižních Čechách Babišův manažer z Agrofertu Richard Brabec, který poslední roky předstíral nezávislost na byznysu svého šéfa v křesle ministra životního prostředí. V regionu skončil až za vítěznou koalicí SPOLU, i když byl lídr kandidátky hnutí ANO.

Pražské překvapení

Naopak v Praze, navíc při vysoké účasti přes 70 %, si ANO vedlo nad očekávání. Babiš hlavní město vypustil, volební agitaci dostal na starosti lokální hráč – a u šéfa ne příliš oblíbený – Patrik Nacher. Získat v silně protibabišovské metropoli sedmnáct a půl procent hlasů pro ANO, je výkon. Úspěchem by bylo cokoli nad 10 procent.

Slibovaný souboj premiérů u diváků propadl

V postkomunisticky průmyslovém, sociálními i pracovními problémy stíhaném Ústeckém kraji populista Babiš rozdrtil někdejší ikonu mladých Bartoše. Šéf Pirátů přitom ještě na jaře dával rozhovory coby možný budoucí premiér. Číslo, které je ale smutné pro všechny, je ústecká volební účast: pouhých 57,6 %. Osud věcí veřejných obyvatele v „Babišově kraji“ většinou moc nezajímá.

Šok v Liberci

Ještě horší volební účast – jen 57,1 procent – byla na Karlovarsku, v další dlouholeté državě ANO. I tak si ovšem hnutí Andreje Babiše v této zóně nezájmu své voliče podrželo. ANO tak nyní ovládá celé „německé pohraničí“. Vyhrálo v Plzni, kde získalo na prvním místě 22,5 procent i v loňských krajských volbách. Do pohraničního pásu se ovšem tentokrát přidal i Liberecký kraj, dlouhé roky považovaný za baštu Starostů. Vždyť v loňských regionálních volbách tu ANO získalo 17,9 % a vítězní Starostové o dvacet víc – 38,5 procenta. Ve sněmovních volbách však tentokrát vyhrálo ANO o devět tisíc hlasů.

Pastuchová, Mádlová – vy je znáte?

V Liberci ANO dotáhla k vítězství málo známá poslankyně Jana Pastuchová. Zatím není jasné, čím bývalá zdravotnice, která například v televizních debatách propadala, liberecký kraj tak uchvátila. Faktem je, že během let prostoupala hnutím Andreje Babiše až do předsednictva a řadí se tak nyní mezi „šéfovy věrné ženy“. V Plzni zase dokázala jinak politicky neznámá ředitelka (pražského!) Alzheimer centra Ivana Mádlová v barvách ANO porazit místní protřelé politiky Martina Baxu (SPOLU) a Josef Bernard (PirStan).

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email