Babišovi se rozpadá další tým, Celní správa je prakticky bez vedení

Ministr financí Andrej Babiš má s personalistikou ve svém resortu vážně problémy. Aktuálně se mu pod rukama rozpadá Celní správa.

Od chvíle, kdy Andrej Babiš usedl do čela ministerstva financí, stihl jen na svém úřadu provést na čtyřicet personálních změn. Přicházeli a odcházeli mu náměstci i náměstkyně, šéfové a šéfky odborů. A například, jak napsal deník Neovlivní.cz před pár dny (zde »), mu stále chybí náměstek pro rozpočet. Jde o klíčovou pozici. Na osobě náměstka sekce 6 – Veřejné rozpočty do značné míry záleží, jakou strukturu bude státní rozpočet mít, hledá rezervy na politické priority a ovlivňuje, kam resort ukládá volné miliardy.

K tomuto tématu:

» Hledá se náměstek pro rozpočet. Už přes půl roku. Zn.: spěchá
» Infografika: Jak se rozkládá Babišův tým na financích
» Výbušný IT audit na financích: Padají hlavy
» Potvrzeno, šéf auditorů z financí odchází
» Od Babiše k Soukupovi. Bývalý náměstek Wagenknecht nastoupil do médií

Nyní se podle serveru Echo24 dostala do personálního rozkladu Celní správa, tedy jeden z úřadů, který pod finance patří. Výpověď se rozhodl dát náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas, který se stal v krátké době už čtvrtým členem vedení celníků, který rezignoval.

Nejprve v půli května ohlásil odchod generální ředitel úřadu Petr Kašpar. Rezignoval krátce poté, co ÚOOZ zadržel a obvinil jednoho z Kašparových lidí kvůli vynášení informací z trestního řízení. Následně se rozhodl skončit jeho náměstek Vladimír Štainer; jako důvod uvedl, že pro výkon funkce ztratil motivaci. Začátkem června pak ve vedení Celní správy skončil také dočasný náměstek František Halás; tomu ovšem vypršela lhůta, pro niž byl výkonem funkce pověřen.

Pinkas končí u celníků po čtyřiadvaceti letech. “Prvním důvodem je určitě odchod člověka, pro kterého jsem přišel do Prahy pracovat (Petr Kašpar, pozn. red.). A pak už to jsou jenom maličkosti. Odchod dvou zástupců (Štainer a Halás, pozn. red.), zvýšený zájem o moji osobu a souhra, doufejme, náhod,” komentoval své důvody pro Echo24.

Z původní sestavy tak v čele úřadu zůstává už jen zástupkyně ředitele Vendulka Holá. Ta také celníky dočasně povede, a to nejméně do září, kdy má z výběrového řízení vzejít nový ředitel.

“Mezi celníky se spekuluje o mocenském paktu budoucí ředitelky celní správy Vendulky Holé, která v úřadu působí už od 70. let, s náměstkyní ministra Andreje Babiše Alenou Schillerovou,” uvedla autorka zprávy Kristýna Novotná. Právě Schillerová se měla u Babiše přimlouvat za to, aby Holé svěřil – byť dočasně – řídící funkci. Holá se k situaci nechtěla vyjadřovat.