Premiérovo doznání: Nevím, co máme dělat

Andrej Babiš při interpelacích přiznal, že jeho vláda nemá žádný plán, jak ochránit občany. Potvrdil tak informace, které jsme přinesli v časopise Neovlivní.cz

To, co dosud výlučně anonymně potvrzovali jednotliví ministři a spekulovalo se o tom v zákulisí, nyní veřejně potvrdil sám premiér Andrej Babiš.

Jeho vláda nemá žádný plán, jak ochránit občany před pandemií a vyvést zemi z krize.

Předsedu vlády k tomuto doznání dotlačili poslanci během čtvrtečních interpelacích. Piráti Olga Richterová a Martin Jiránek se opakovaně dotazovali, co teď vláda chystá. Premiér se nejprve snažil odpovědím vyhnout, nakonec ale kapituloval.

“Nejsem schopen vám odpovědět. My potřebujeme samozřejmě odlehčit českému zdravotnictví, potřebujeme snížit významně lidi hospitalizované,” přiznal premiér ve Sněmovně, aniž by dodal, jak toho chce docílit.

A v jinou chvíli pak řekl: “My jsme více méně ta opatření udělali, ale vy se mě ptáte, co se stane. Já nejsem schopen tady říkat nějaká konkrétní čísla. My jsme tady měli PSA, každý ho chtěl, hlavně vy jste ho chtěli, no a zkrátka ta predikce není možná. Není možná.”


Vakcíny rozváželi po selhání státu mladí praktici. Foto: Vojtěch Mucha

Tyto věty pronesl ministerský předseda ve chvíli, kdy v zemi zemřelo už přes 21 tisíc lidí a v nemocnicích leží ve vážném stavu osm tisíc nemocných. Do tohoto stavu země dospěla poté, co Andrej Babiš osobně ignoroval varování, vysmíval se jim a svým zásahem na přelomu léta a podzimu skrečoval přísnější opatření navrhovaná experty.

To, že vláda plán skutečně nemá, bylo zřejmé už několik měsíců. Redakce Neovlivní.cz se už v minulosti opakovaně snažila získat ze státní správy i vlády data, která by dokládala jakoukoli vládní strategii boje s covid pro příští dny. Úřady ji nikdy nevydaly, většinou s argumentem, že ji nemají.

Například ministerstvo zdravotnictví loni v říjnu na žádost redakce reagovalo stanoviskem: “Pro představení plánu je nutné vycházet z konkrétních dat. Jeho představení není možné do doby, než se podaří zestabilizovat nárůst pozitivně diagnostikovaných osob na onemocnění COVID-19.”

Mimo jiné právě proto se před podzimní vlnou se ukázalo, že stát opět není připravený. Doložili jsme, že se zcela rozložila vlajková loď Babišovy vlády – chytrá karanténa. A hygieny už v létě vzdaly i trasování.


ČTĚTE TAKÉ Nepřipraveni: Co prozradilo tajné usnesení vlády


Jak ale pravil Andrej Babiš v červnu, kdy byl čas se připravit: Není třeba speciální plán.  

“Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje,“ prohlásil 5. června. “Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni….Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření.“

Poslední týdny v přímém přenosu ukazují to, co zatím popisovali členové vládního kabinetu jen v neformálních rozhovorech: kabinet ve skutečnosti nepracuje. A čeká, co přinese opozice, co navrhnou různé oborové asociace. Zkrátka, že to za ně někdo odpracuje.

“Problém je, že ta zasedání vlády vlastně nikdo neřídí,” uvedl pro časopis Neovlivní.cz jeden z účastníků vládních zasedání. “Je to tam jak na trhu. Premiér vyvolává jednotlivé účastníky, otevře se téma, ale místo odpovědných ministrů se vyjadřuje on sám. Třeba k tomu, jak jednal s nějakými Francouzi. Otázku tak musíte položit třikrát a vůbec to neznamená, že se dočkáte odpovědi. Na konci vlády tak vlastně nevíte, co se dohodlo a co bude platit.”

Bezděky to nyní potvrdil i sám premiér Andrej Babiš, když odrážel ve Sněmovně dotazy interpelujících poslanců z opozice. “Vy vždycky máte návrhy, ale když se vás ptám, co máme udělat, tak napište přesně, co máme udělat.”

Zdroj náhledové foto: Vojtěch Mucha

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email