Babišovo ministerstvo vstoupilo do kampaně před krajskými volbami

Auditoři ministerstva financí zintenzivněli kontrolu čerpání evropských dotací v regionech. Rok před krajskými volbami to není dobrá zpráva pro ČSSD, která naposledy (v roce 2012) vyhrála v devíti krajích. Její hejtmani nyní spravují jedenáct celků.

Když téměř před třemi týdny vypukla olomoucká aféra, deník Neovlivní.cz jako první informoval, že mezi obviněnými je hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD. V hledáčku protimafiánského útvaru  ÚOOZ se ocitl poté, co s dalším obviněným – náměstkem krajského policejního ředitele Karlem Kadlecem -, řešil podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu Lazce (více zde »).

Časopis Týden ve svém aktuálním vydání uvedl, že podobný podnět kvůli evropským dotacím poslali auditoři ministerstva financí ještě do dalších čtyř regionů. Vedle Olomouckého kraje jde o kraj Jihočeský, Karlovarský, Liberecký a Prahu. V Budějovicích a ve Varech vládnou hejtmani z ČSSD, v Liberci a Praze jsou sociální demokraté součástí koaliční vlády.

Čtěte také:

Hejtman Rozbořil během mimořádné TK. Repro: Čt24
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Speciál: Olomoucká razie, fakta na jednom místě

Policejní vyšetřování a případné výslechy tak budou probíhat v měsících zesílené politické kampaně. A zhruba touto optikou také někteří politici v regionech postup ministerstva financí čtou.

“Takovouto aktivitu ministerstva financí nemohu nespojovat s blížícími se krajskými volbami. Domnívám se, že se pravděpodobně jedná o aktivitu samotného ministra financí,” řekl Týdnu třeba karlovarský hejtman Martin Havel.

Sám ministr Babiš podobné výhrady striktně odmítl. “Auditní orgán je nezávislý orgán. Co já s tím mám dělat? Já za to nemohu, že v těch krajích vládnou socani. Nás to z hlediska zákona nezajímá, my jsme tady za stát. Mně je jedno, kdo je tam. Vy zase hledáte problém. Je to kravina, já o tom nic nevím,” vzkázal novinářům z Týdnu.

Faktem je, že práci ministerských auditorů rozpohyboval (nyní již bývalý) Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht. A kontrolu toku evropských peněz si dal jako jednu ze svých priorit. Ze zjištění Týdne rovněž vyplývá, že Babiš o zjištěních, které auditoři nashromáždili, vůbec nemusel vědět.

Auditoři nadto jen upozorňují na možný problém, další už je na policii. Jako v případě olomouckého Rozbořila, který je dnes obviněný z toho, že se osobně snažil ovlivňovat vyšetřování možného dotačního podvodu a nabízel za to úplatek.