Babišovy chyby dovedly Česko k deseti tisícům mrtvých

Premiér nese osobní odpovědnost za kroky, které vedly ke zhoršení epidemie covid-19 v republice.

“Nechci dopustit tisíce mrtvých…A pokud nám ale někdo dává za vzor Švédsko, které má stejný počet obyvatel, jako Česká republika, tak bych rád uvedl, že Švédsko šlo cestou promoření, což vyústilo v to, že tam zemřelo celkově 5 865 lidí s covidem. Jedenáctkrát více než u nás,” prohlásil premiér 21. září.

Karty se ale už dávno otočily. Česká republika předstihla Švédsko v počtu mrtvých už 16. listopadu. Aktuálně má Česko o dvě tisícovky zemřelých lidí více. Celkově podle oficiálních statistik onemocnělo již 600 tisíc lidí. Tato čísla řadí ČR mezi pět nejhorších zemí v Evropě. A to i ve chvíli, když započítáme ministáty jako je Andorra a San Marino. Podle celkových čísel nemocných v přepočtu na milion obyvatel je Česká republika aktuálně šestá nejhorší na světě, dokonce horší než USA.


Česko se stalo obětí svého premiéra Ilustrace: aTeo

Osobní odpovědnost za současný stav boje Česka s epidemií přitom nese přímo Andrej Babiš.

  • Byl to jeho kabinet, kdo opakovaně neochránil seniory v domovech.

Nejprve zjara nedokázal premiér a jeho ministři včas vybavit domovy seniorů ochrannými pomůckami a nákaza se tam nekontrolovatelně šířila. To samé se stalo na podzim, kdy vláda podcenila přípravy na druhou vlnu, nezprovoznila chytrou karanténu a seniory opět ohrozila.

Jeden důkaz za všechny: Byl pátek 24. července a rozzlobený premiér si předvolal na kobereček šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra. Chtěl po něm vysvětlení, jak to, že není ve skladech ani jedna rouška, jak ten den zveřejnili novináři.

Následné překvapení premiéra bylo podle svědků nefalšované: odpovědnost šla totiž za jeho vlastní vládou. Byli to Babišovi ministři, kdo Švagrovi zakázal, aby nakupoval ochranné pomůcky do rezervních skladů takzvaně z ruky. A tím fakticky doplnění rezerv oddálili.


Případ vládního usnesení č. 808 ze 27. července ČTĚTE ZDE


  • Byl to premiér, kdo ignoroval problémy s chytrou karanténou, která se tak nikdy nestala plně funkční

Měla to být vlajková loď boje Babišovy administrativy s nákazou covid-19. Jak ostatně 30. března v LN prohlásil sám Andrej Babiš: „Jde skutečně o nejdůležitější projekt, který stát chystá.“ Ve skutečnosti chytrou karanténu odpracovali lidé z byznysu sdružení ve skupině Covid19cz. A zástupci státu – konkrétně ministerstvo zdravotnictví a zejména hygiena – její zavádění v praxi podle svědků hatili.

Dopady jsme v létě všichni viděli v přímém přenosu v Ostravě. „Chytrá karanténa absolutně nefunguje a již použití slova chytrá u toho, co se děje, by mělo být trestné. Lidé se dozvídají výsledky testů pozdě, a mnozí tak zbytečně žijí ve stresu a mnozí tak zbytečně sedí v karanténě,“ uvedl svazek obcí na Karvinsku.

Premiér dlouho signály o nefunkční karanténě ignoroval, pak se do příběhu sám vložil, ale vlak už ujel. Karanténa, která by mohla ochránit právě nejzranitelnější část obyvatel, se plně funkční nikdy nestala.


O státním podvodu s chytrou karanténou jsme PSALI ZDE


  • Byl to premiér, kdo spolu s Adamem Vojtěchem zjara zabránil domovům seniorů a nemocnicím, aby se vybavily potřebnými ochrannými pomůckami.

Ve chvíli, kdy se v březnu ukázalo, že Česku navzdory politickým proklamacím zoufale scházejí ochranné pomůcky a Babišův kabinet je neumí sehnat, rozhodl premiér s ministrem zdravotnictví o vydání zákazu, který fakticky zničil trh. Šlo o nařízení, které zakázalo distributorům dodávat respirátory, roušky a ochranné obleky jinam než ministerstvu zdravotnictví. Tedy i do nemocnic či domovů seniorů.

“Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců. My se nevzdáme!…Ale ten kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy, a Vy si to zodpovíte,” vzkázala tehdy vládě ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková .

A proč se to celé stalo? Jedno z možných vysvětlení nabídl v rozhovoru pro Neovlivní.cz dlouholetý distributor ochranných pomůcek: “Dělám ten byznys dvacet let a kloním se k tomu, že v tomhle případě prostě jeden velký macho řekl, že se to udělá centrálním nákupem a to byl konec. Premiér svým rozhodnutím zničil trh a distributoři logicky přestali respirátory shánět. Přece si nebudou dělat zásoby, když je nemají kam dodávat. Nebudete kupovat něco pro trh, když ten, kdo ho řídí, řekne, že si to celé zařídí sám.”


Unikátní rozhovor: Premiér zničil trh, proto nejsou respirátory


  • Byl to premiér, kdo v srpnu zasáhl expertům do již schválených nařízení

Doposud Andrej Babiš mohl tvrdit, že v létě neměl tušení, jaký soubor opatření nachystali experti na ministerstvu zdravotnictví před podzimní vlnou covid. A když se pak o něm dozvěděl, byl “v šoku” a předvolal si Adama Vojtěcha na kobereček.

“Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,” citoval v srpnu premiéra Radiožurnál. “Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere.” Výslovně pak zmínil například plánované roušky v prostorách škol.

Redakce Neovlivní.cz ale získala důkaz, který premiéra nadevší pochybnost usvědčil, že moc dobře věděl, co resort zdravotnictví před novým školním rokem chystal a co se nakonec kvůli němu změnilo. Jeho překvapení tedy bylo hrané. Důkazy ZDE.

Jenže když premiérův PR tým zjistil, že společnost není naladěna na další “roušky”, Babiš nechal Vojtěcha nařízení přepracovat a roušky ve školách náhle z usnesení vypadly. Záhy po nástupu dětí do škol a rodičů do práce po prázdninách se epidemie znovu rozjela.


Utajený zápis, který premiéra usvědčil ze lži

  • Byl to premiér, kdo v létě ignoroval varování o hrozící druhé vlně

Bylo pondělí 6. července. Nezávislá média narozdíl od těch veřejnoprávních už týden informovala o tom, že se zklidněná situace v České republice s nákazou covid-19 začíná obracet. A vláda přitom bez jasné analýzy uvolňuje život v Česku, stejně jako jej zjara bez tvrdých dat a jasného vysvětlení dala pod zámek.

“Státní statistika nemoci vykazuje nejhorší trendy od dubna, kdy tým expertů kolem Andreje Babiše paralyzoval celý stát a ekonomiku, aby občany „ochránil před pandemií“. Navzdory aktuálním negativním číslům teď stejná vláda ruší roušky, povoluje masová shromáždění a povzbuzuje lidi k cestování,” napsali jsme například 28. června na základě analýzy oficiálních dat ministerstva zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš se ale rozhodl, že bude statistiky vlastního týmu ignorovat. “Česká média šílí. Twitter šílí. Všude plno článků, jak vláda nezvládá situaci s koronavirem a jak jsme to podcenili. TAKŽE. Tady jsou pro všechny moje hatery ze SeznamZprávy, Info a dalších “webísků” aktuální čísla koronaviru. Jak každý vidí, je to fakt jen lokální problém. Situace na území ČR je stabilní. Kromě Karviné je z většiny krajů hlášen jen sporadický výskyt případů,” zveřejnil 6. července zjevně popuzený premiér.


První varovné signály z konce školního roku. Státní statistika nemoci vykazuje nejhorší trendy od dubna. Zdroj: Neovlivni.cz

Varovné signály i konkrétní upozornění se nakonec potvrdily: s podzimem se epidemie vrátila v plné síle. Předseda vlády se pak snažil hájit tvrzením, že odborníci jeho kabinet včas nevarovali, že se Česká republika řítí do vážných problémů. “V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ty, který měli přijít, nepřišli,” prohlásil na tiskové konferenci.

V rozhovoru pro iDnes pak adresně rozvedl, koho měl na mysli, když říkal ti, co měli přijít, nepřišli: “První matematický model z ministerstva zdravotnictví od pana profesora Duška přišel dokonce až 18. září.”

Hlavní zdravotnický statistik, ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek ale takovou interpretaci striktně odmítl.

“Není pravda, že jsme nic nedodávali nebo že bych dodal až 18. září. To bych se ohradil, už kvůli celému ÚZISu. Naopak prosím přece díky systému, který vyvíjíme, tato data vůbec máme. To je také hlavní role ÚZIS: zajistit data a jejich zpracování,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

  • Byl to premiér, kdo s koncem roku boj s covidem vzdal

Řídit stát jako firmu. Heslo, s nímž vstupoval Andrej Babiš do politiky, dostalo poslední týdny zcela nový rozměr. Vládní zasedání, na nichž má předseda vlády a jeho ministři vytyčit státní strategii v boji s nákazou, připomíná atmosférou spíš tržiště než firmu.

Andrej Babiš totiž podle zjištění Neovlivní.cz přestal fakticky boj s koronavirem řídit. Veškerou odpovědnost přehodil na tři muže: ministra zdravotnictví Jana Blatného, jeho náměstka Vladimíra Černého a šéfa zdravotních statistiků Ladislava Duška.

“Problém je, že zasedání vlády vlastně nikdo neřídí. Je to tam jak na trhu. Premiér vyvolává jednotlivé účastníky, otevře se téma, ale místo odpovědných ministrů se vyjadřuje on sám. Třeba k tomu, jak jednal s nějakými Francouzi. Otázku tak musíte položit třikrát a vůbec to neznamená, že se dočkáte odpovědi,” popsal průběh posledních zasedání jeden z jeho účastníků. “Na konci vlády tak vlastně nevíte, co se dohodlo a co bude platit,” dodal.

V přímém přenosu vidíme dopady v podstatě každý týden: zákazy kafe do kelímku či nákupů v otevřených obchodech vedou obyvatele k tomu, že přestávají vládě věřit a hlavně dodržovat základní hygienická opatření.

A ty zásadní věci ve skutečnosti opět nikdo neřešil. Stejně jako zjara nákup ochranných pomůcek, v létě chytrou karanténu a přípravu na druhou vlnu, teď se zase ukázalo, že vláda podcenila strategii na očkování obyvatel vakcínou.

Podle členů vládního týmu a pracovníků ministerstva zdravotnictví, s nimiž redakce téma očkování konzultovala, stojí za průtahy fakt, že vakcinace dlouho nikoho nezajímala.

“Nikdo o to nežádal, tak to nikdo nepřipravoval,” uvedl vysoce postavený státní úředník, který se účastní schůzek k epidemii na vládní úrovni.


Vládní skluz v očkování: Nikdo na tom nepracoval


Rolí premiéra a Adama Vojtěcha se začala zabývat policie. Advokát Petr Němec na ně podal trestní oznámení pro “okolnosti nasvědčující tomu, že byly spáchány trestné činy maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, vydírání, případně jiný trestný čin. Oznamovatel má za to, že možnými pachateli jsou Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, v době spáchání skutku ve funkci ministra zdravotnictví, Ing. Andrej Babiš, předseda vlády České republiky, ostatní členové vlády a jiné neznámé osoby”.

Ministerský předseda osobní odpovědnost za tisíce mrtvých nepřiznal ani v kruhu svých nejbližších spolupracovníků. “Nějaká sebereflexe proběhla. Ve smyslu, že to fakt není dobré,” říká člen Babišova týmu a dodává: “Tu kritiku vůči své osobně upřímně nechápe. Vnitřně je přesvědčený, že neudělal nic špatně. Nepřipouští osobní chybu.”

Většinu výše popsaných odhalení jsme přinesli v rámci investigací v tištěném časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné, ať máte všechny informace včas. Předplatné můžete věnovat i jako dárek pod stromeček. Předplácejte ZDE:

Zdroj náhledové foto: aTeo pro Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email