© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Čapím hnízdem potíže Andreje Babiše s policií nekončí. Výrazný posun nastal podle zjištění Neovlivní.cz ve vyšetřování korunových dluhopisů Agrofertu, které lídr hnutí ANO před pěti lety nakoupil. Policie už devět měsíců vyšetřuje, zda transakce neprovázel daňový únik a také, zda Babiš měl na pořízení dluhopisů dostatek peněz. Nyní se kloní k tomu, že při transakci byly daně zkráceny. Zda nakonec padne i obvinění, rozhodnou znalecké posudky.
Vyšetřování odstartovalo zkraje letošního roku trestní oznámení. Navzdory tomu, že šlo o anonymní udání, úřady jej vyhodnotily jako opodstatněné a případ dostali na starost daňoví specialisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. A ti se podle zjištění Neovlivní.cz kloní k názoru, že nákup dluhopisů provázel daňový únik.
“Podezření, že transakce je spojena s krácením daně, je velmi silné. Budou k tomu ale zpracované znalecké posudky. Teprve na základě jejich výsledků padne rozhodnutí, zda bude někdo obviněný,” uvedl státní úředník obeznámený se stavem vyšetřování.
Policie oficiálně svoji práci na případu nijak nekomentuje. Dozorující městské státní zastupitelství se omezilo pouze na prohlášení, že případ je stále v rovině prověřování. “Žádné obvinění nepadlo,” uvedla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.
S ohledem na lhůty pro vypracování posudků je přitom nepravděpodobné, aby se veřejnost dozvěděla verdikt policie do říjnových voleb.
Andrej Babiš se nákupem dluhopisů chytil do své vlastní pasti bojovníka za maximální výběr daní. Coby politik totiž využil mezeru v zákoně, která majitelům firem umožňovala vyhnout se dani z dividend a vytáhnout si ze svých firem nezdaněně libovolnou sumu. Babiš nakoupil dluhopisy Agrofertu s vysokým úrokem a nulovým zdaněním. Optimalizoval tak daně ve velkém. A kromě toho – pro mnohé překvapivě – nebyl schopen veřejně doložit, že měl v daný okamžik nákupu takové zdaněné příjmy, aby si mohl obchod za 1,5 miliardy sám bez pomoci dovolit.
Lídr hnutí ANO i holding Agrofert, který Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů letos zaparkoval do svěřenského fondu, jakékoli pochybení v kauze dluhopisy od počátku odmítají. “Nebylo to protizákonné. Když to bylo možné, tak jsem toho využil, a rozhodně jsem nebyl sám. Takových dluhopisů bylo vydáno strašně moc,” hájil se před časem v rozhovoru pro Seznam.
Aby se v případu dluhopisů očistil, nechal si Andrej Babiš zpracovat audit osobních financí. Ten měl doložit, že měl dostatek peněz na nákup dluhopisů Agrofertu. Jenže audit nakonec vyvolal víc otázek, než přinesl odpovědí. Auditoři totiž vycházeli jen z čísel, která jim Babiš předložil.
A navíc: další vlnu pochybností vyvolal sám politik, když v auditu zveřejnil své příjmy osvobozené od daní. Šlo o peníze z prodeje akcií tří firem: Profost, Afeed CZ a slovenské Afeed. Babiš je prodával společnosti Agrofert, kterou stoprocentně ovládal. Tyto příjmy osvobozené o daně činily v letech 2009 až 2011 celkem 748 milionů korun.
Z pohledu do obchodního rejstříku je zřejmé, že Agrofert nakupoval od Andreje Babiše za krajně nevýhodných podmínek. Nebo šlo o fiktivní transakce, které měly například zakrýt skutečnost, že neměl volné peníze.
Jen pro příklad: formu Profost založil Babiš v roce 2006, do základního kapitálu vložil 1,6 milionu. Jedna akcie byla za sto tisíc korun. O čtyři roky později prodal Agrofertu 16 kusů akcií, ovšem za celkovou cenu 527 milionů korun. Cena jedné akcie se tak dostala ze sto tisíc na skoro 33 milionů.
Podtrženo sečteno: nákup dluhopisů si Andrej Babiš papírově pokryl. Ale co jeho další nákupy? Celou konstrukcí totiž sám Andrej Babiš otevřel otázku, kde vzal miliardy na nákup Agrofetu a z čeho investoval další miliardy do společnosti Hartenberg?
V roce 2000 vlastnil pouze 35 procent Agrofertu, musel tedy dokoupit zbývajících pětašedesát procent. A Hartenberg místo Andreje Babiše roky investoval – dle jeho vlastního vyjádření soukromé peníze – především do zdravotnictví.
Připomeňme čísla z jeho vlastní auditní zprávy: volných peněz na nákup Agrofertu, investic do Hartenbergu, ale také na běžný provoz už mu zbyla podle čísel zveřejněných v jeho vlastní auditní zprávě necelá miliarda.