Babišovy firmy dál obchodují s Ruskem

Společnosti bývalého premiéra dodávají své zboží do Ruska a současně posílají Putinovu režimu platby za plyn.

Zatímco automobilka Škoda Auto oznámila, že kvůli invazi zastavuje veškerou výrobu v Rusku, holding bývalého českého premiéra Andreje Babiše s Putinovým režimem dál obchoduje.

Redakce oslovila společnost Agrofert s dotazem, zda koncern přerušil byznys s Ruskem. Odpovědi ale ani přes urgence zatím nedorazily.


S vojáky se fotí rád…Foto: Hnutí ANO

Neoficiální informace, které redakce nasbírala v jednotlivých firmách holdingu, ale ukazují, že žádný centrální pokyn k zastavení byznysu na území Vladimira Putina nepřišel.

“Normálně pokračujeme dál, nikdo nic nezastavil,” potvrdil manažer jedné z holdingových společností, která roky obchoduje s Ruskem.

Z holdingových firem má kontrakty v Ruské federaci například Preol, který tam dodává glycerin. Potravinářské firmy Olma či Kostelecké uzeniny. Nebo chemička Fatra, která dodává především hydroizolační fólie do stavebnictví. Firma dokonce zřídila v Moskvě dceřinnou společnost.

Její ředitel Andrej Daněček v roce 2018 v podnikovém časopise Fatry uvedl, že ani tehdejší sankce proti Rusku jejich byznys nezastavily. “Spíše než přímé sankce ze strany EU ovlivnily náš obchod jejich nepřímé dopady. Ruský stát omezil účast zahraničních firem na státních zakázkách,” uvedl Daněček.

Stejně tak do Ruska dodává titanovou bělobu Babišova společnost Precheza. A to skrze moskevskou firmu Chimton, která je distributorem tohoto zboží na ruském trhu. Společnost Chimton mezi svými partnery stále uvádí Babišovu Prechezu, na otázky redakce zaslané emailovou poštou ale ani její zástupci nereagovali.

Komerční ředitel Prechezy Marian Bartoš na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že firma zatím válečný konflikt na svém byznysu nepocítila. “Zatím to dopady nemělo,” řekl a na další otázky odmítl odpovídat s tím, že představenstvo firmy vydá tiskové prohlášení.

Holding bývalého ministerského předsedy má s Ruskem nastavenou obousměrnou spolupráci. Kromě dodávek zboží posílá režimu Vladimira Putina stamiliony v platbách za zemní plyn.

Mezi největší holdingové odběratele ruského plynu patří chemička Duslo Šaľa, kde se vyrábí hnojiva pro zemědělce a močovina Adblue. Na Slovensku, kde sídlí, je největším spotřebitelem plynu.

A na ruském plynu je závislá také Babišova německá společnost SKW Piesteritz. Její bývalý finanční ředitel Rastislav Jansík minulý rok pro SeznamZprávy jasně uvedl: “SKW Piesteritz je primárně nastaven na ruský plyn, ne na alternativní norský. Norský má totiž méně metanu. Nejde to úplně přenastavit, ta efektivita je horší.”


NEPŘEHLÉDNĚTEInvaze na Ukrajinu. Kdo zastaví Vladimira Putina


Sám Andrej Babiš v roli politika přitom veřejně Putinovu invazi zkritizoval. “Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost o řád vážněji než dosud,” prohlásil oligarcha.

Babišův veřejný postoj je v kolizi například se strategií jeho posledního spojence v politice, maďarského premi´éra Viktora Orbána. Ten opakovaně upřednostnil ekonomické zájmy Maďarska před společným postupem proti Putinovi a dloudobě platí za nejvěrnějšího spojence Ruska v unijní sedmadvacítce. A teprve osm dní po útoku ruských jednotek na Ukrajinu obrátil adnes oznámil, že nebude vetovat sankce. “Nebudeme blokovat, aby EU uvalovala sankce na Rusko, jednota EU je nyní nejzásadnější,“ řekl Orbán.

A Babišovy postoje jsou v rozporu i s minulostí a aktivitami jeho nejbližšího spolupracovníka v Agrofertu, právníka Alexeje Bílka. Ten společně s Rusy podnikal a byl v několika česko-ruských společnostech, které se věnovaly vzájemné spolupráci. A jak před lety popsala novinářka Eliška Hradilková Bartová: “Když Ruská federace hledala spolehlivého člověka, který by po rozpadu Sovětského svazu dal do pořádku majetkové portfolio Ruska v Česku, vybrala si na to právníka Alexeje Bílka. Ten se už znal s Andrejem Babišem a dnes mu přes svěřenský fond hlídá jeho mnohamilliardový majetek.”

Aktualizováno: Poté, co článek vyšel, holding bývalého premiéra vydal prohlášení, podle něhož ke dni vydání textu s Ruskem neobchoduje. Toto prohlášení koncern nijak nedoložil a neodpověděl ani na otázku, od koho tedy například odebírá plyn pro své chemičky.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email