© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Premiér Andrej Babiš při svém posledním vystoupení před kamerami opět poskytl důkaz proti sobě. V České televizi zveřejnil své příjmy z politiky, které následně označil za dary pro svou nadaci. V minulosti přitom tvrdil, že nadaci daroval mnohem více peněz. A to jako odpustky za kauzy Čapí hnízdo a korunové dluhopisy.
Na otázku moderátora Událostí, komentářů jak hodlá po vzoru jiných miliardářů pomáhat v době koronaviru on osobně, premiér Andrej Babiš ve středu doslova uvedl: “Já jsem miliardář v rámci toho, že jsem měl nějakou firmu. Pomáhal jsem lidem vždycky, jsem předseda správní rady Nadace Agrofertu, která od založení rozdala 500 milionů. Od vstupu do politiky jsem všechny peníze dal samoživitelkám. To je 34 milionů.”
Andrej Babiš vstoupil do politiky v roce 2013 a i kdyby od té doby zastával jen ty nejvyšší ústavní funkce, nikdy by si takovou částku politikou nevydělal. To si zjevně jeho tým uvědomil a následně na premiérově Twitteru přibylo další vysvětlení: “Od vstupu do politiky 2013 jsem jako fyzická osoba daroval nadaci 34.455.688 Kč. Z toho příjmy z politiky, platy a diety 10.041.476 Kč, zbytek dary.”
Potíž ale je, že v minulosti premiér tvrdil, že do nadace dal peněz mnohem víc. A to minimálně o sedmdesát milionů korun. Nejprve se to stalo před čtyřmi lety ve chvíli, kdy se ocitl pod tlakem kvůli kriminální kauze Čapí hnízdo.
“Navýším rozpočet Nadace Agrofert na rok 2016 o dalších 50 milionů korun,” napsal 4. března 2016 v reakci na tehdejší vyšetřování ve svém listu Mf Dnes. (Celá Babišova reakce zde)
O několik měsíců později reagoval obdobně na další zjištění, že díky způsobu zaokrouhlení tzv. korunových dluhopisů za 1,5 miliardy neodvedl státu 52 milionů korun. Tu samou částku opět slíbil rozdat.
Nejprve na speciálních webových stránkách. Projekt Výzva 52 milionů politik odstartoval 29. března 2017. Tehdy zmiňovanou částku vložil na transparentní účet u Komerční banky s tím, že ji rozdá potřebným. Z celkových 52 milionů Babiš stihl rozdat jen polovinu. Aby nemusel rozdávání milionů potřebným započíst do limitu předvolební kampaně (90 milionů), poslal 18. 4. 2017, tedy jediný den před vyhlášením voleb prezidentem, zbylých 24,3 milionů na účet Nadace Agrofert, které se předvolební limity netýkají.
Babiš k převodu peněz tehdy uvedl: “Logicky. Mám snad ty peníze dát do kampaně? To by nebylo normální. Dát 102 milionů korun navíc na charitu bylo moje svobodné rozhodnutí. A ty peníze dostali lidé, kteří to skutečně potřebují,” okomentoval Andrej Babiš převod peněz serveru iROZHLAS.cz.
Redakce Neovlivní.cz už v roce 2018 požádala jak Nadaci Agrofertu, tak samotný holding o detailní rozkrytí toho, kam peníze za Čapí hnízdo a korunové dluhopisy konkrétně šly. Bezvýsledně. Ředitelka nadace Zuzana Tornikidis na opakované dotazy vůbec nereagovala.
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka 15. května 2018 po urgencích pouze napsal: “Vzhledem k vašim soustavným mediálním útokům na naši společnost nepovažujeme za nutné vám cokoli sdělovat. Činnost nadace Agrofert probíhá zcela v souladu se zákonnými pravidly.”
Podle výročních zpráv Nadace Agrofert bylo rozděleno v letech 2013-2018 celkem 408 611 420 korun.
Prakticky veškeré dary pocházejí od firem z holdingu jako je Duslo, Hyza, Precheza a další. Fyzické osoby mohly v roce 2016 od základu daně odečíst hodnotu svých darů do výše 15 % ze základu daně, právnické osoby pak nejvýše 10 %. Později se odpočet snížil.
Jak konkrétně byly využity peníze od Babiše, to z výročních zpráv vyčíst nelze. Tak například k milionům za dluhopisy v dokumentu bez bližšího vysvětlení nadace píše: „Příspěvky byly rozděleny jak neziskovým organizacím, tak jednotlivcům. Většina příspěvků byla určena na podporu lidí s hendikepem.”
Rozklíčování Babišových odpustků komplikuje i fakt, že za rok 2015 nadace nezveřejnila účetní závěrku. Není proto možné posoudit slibovaný nárůst příspěvků na dary tak, aby bylo jisté, že došlo ke skutečnému navýšení o slibované částky v následujících letech. Stejně tak je prakticky nemožné ověřit, jestli opravdu došlo k navýšení částek ze strany Andreje Babiše, nebo jestli byl příspěvek stejný jako v předchozích letech.
Při porovnání výše přijatých darů mezi rokem 2014 a 2016 totiž došlo místo navýšení darovaných částek k jejich poklesu o 40 milionů korun.
Podle výročních zpráv Nadace Agrofert evidovala nadace v těchto letech přijaté dary ve výši:
V poslední době to je podruhé, co se Andrej Babiš vlastním přičiněním dostal do pasti. Kromě pochybností ohledně odpustků za Čapí hnízdo a dluhopisy je tu jeho slavná korespondence, kdy na kameru ukázal dokument, na jehož zadní straně byl vytištěn jeho pracovní mail. Usvědčil se tak, že si nechává tisknout vládní pracovní maily ve společnosti Imoba, která spadá do jeho svěřenských fondů. Přitom od roku 2018 kvůli zákonu o střetu zájmů premiér tvrdí, že se svými firmami nemá nic společného.