Babišovy nominace do dozorčích rad: Střet zájmů přehlížíme

Ministr financí Andrej Babiš pohořel se svým plánem dosadit Miloslava Kopeckého do dozorčí rady nedávno vzniklé Státní pokladny, která má plnit IT úkoly pro velkou část státní správy. Vládní výbor pro personální nominace jednomyslně odmítl Kopeckého nominaci podpořit. Důvod: jasné riziko střetu zájmů.

Kopecký je totiž současně předsedou představenstva společnosti ČD – Informační systémy.

Sám Kopecký během pohovoru se členy výboru, uvedl že “je schopen regulovat, aby střet zájmů nenastal, a hodlá tak činit”. Pod tlakem otázek však nakonec připustil, že souběhem zmiňovaných funkcí mohou být ovlivněny obchodní vztahy obou společností. “Byť v malém rozsahu,” doplnil podle záznamu z jednání.

Verdikt výboru z 27. května byl přesto následovný: “Vládní výbor pro personální nominace nedoporučuje vyslovit s personální nominací do dozorčí rady podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, souhlas.” Proti nominaci Kopeckého se vyslovili všichni tři členové výboru.

Ministerstvo financí nicméně v souběhu obou funkcí žádný potencionální střet nevidělo. Ostatně – v tomto smyslu se na jednání výboru vyjádřil i Babišův náměstek Miroslav Hejna, který nominaci předkládal.

Jestli po verdiktu změnilo ministerstvo názor, není jasné. Babišův tiskový odbor nebyl schopen za celé dva dny na otázky související s případem odpovědět. (Nejde ovšem o jediný případ; odbor je v rozkladu, z resortu odchází už druhý mluvčí a nového Babiš nemůže sehnat.)

Každopádně z následujících personálních nominací, které ministerstvo financí do výboru zaslalo, vyplývá, že se z případu Kopecký přece jen poučilo. Když například tento týden výbor posuzoval nominaci Petra Blažka do dozorčí rady společnosti ČEZ, on sám upozornil, že je členem kontrolních orgánů i jiných společností a hodlá z nich odejít. “Členové výboru kladně zhodnotili fakt, že dle sdělení nominanta dojde k jeho rezignaci na členství v některých jiných dozorčích radách, a to jednak z časových důvodů, tak i kvůli zamezení potenciálnímu střetu zájmů,” stojí v záznamu jednání.

Deník Neovlivní.cz již v pondělí informoval, že ministr na poslední chvíli stáhnul nominaci i László Hajnala », kterého chtěl původně dosadit také do společnosti ČEZ.