Babišovy vlastní góly v očkování: nejdřív šestá dávka. Teď zkazil vyjednávání

Premiér tvrdil, že nikdo jiný nedokáže řídit očkování. Zkazil ale všechno, na co sáhl.

“Takovou logistickou akci nemůže řídit epidemiolog nebo lékař. Nechci se přeceňovat, mám ale za sebou x krizových situací. Člověk v byznysu získá jiné instinkty, jiný tah na branku, jiné myšlenky a zkušenosti. To lidé ve státní správě nemají.”

Těmito slovy premiér Andrej Babiš letos v lednu v rozhovoru pro list Právo zdůvodnil, proč bude on osobně v roli zmocněnce dohlížet na očkování obyvatel země proti covid-19.


Andrej Babiš se vrací z Vídně, březen 2021. Foto: Úřad vlády ČR

Za necelý čtvrt rok je výsledek takový, že se kvůli premiérovi země ocitla na chvostu evropské unie. Očkování vázne, nejsou vakcíny a předseda vlády navíc opětovně dostal zemi do pozice nespolehlivého partnera.

Začalo to ještě v prosinci, kdy Andrej Babiš přišel s tím, že lékaři mají z lahviček vytahovat šestou dávku vakcíny navíc. Jenže smlouvy s dodavatelem byly uzavřeny na dávku, nikoli lahvičku. Společnost Pfizer tak po zavedení šesté dávky pokrátila dodávky pro Českou republiku o 20 procent.

“Všechny vás zdravím, chci vám říct důležitou věc o 6. dávce z lahvičky. Z lahvičky jde běžně natáhnou namísto pěti dávek vakcíny plných šest dávek…Začal jsem hned konat. Kontaktoval jsem předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen a kancléřku Angelu Merkelovou, která měla do konce roku 2020 předsednictví, a požádal jsem, aby se EU zachovala stejně jako Izrael a Spojené státy. Než se tak stane, tak naše české Ministerstvo zdravotnictví už 29. 12. v 19:30 oficiálně povolilo, že se na našem území může používat 6. dávka,” napsal premiér Andrej Babiš 2. ledna do svého pravidelného hlášení.

Jak to ale okomentoval britský list Financial Times a následně německá televize ARD, z celé akce šestá dávka se stal “vlastní gól”.

Americká společnost Pfizer totiž unijní země upozornila, že smlouvy byly uzavřeny na jednotlivé dávky, nikoli lahvičky. Pokud tedy jednotlivé státy nyní vytahují z jedné lahvičky šest dávek, musí počítat se snížením dodávek. A to až o adekvátních dvacet procent.

“Dodáváme do zemí v souladu s našimi dohodami o dodávkách a příbalovými letáky platným v dané zemi a splníme naše závazky v oblasti dodávek v souladu s našimi smlouvami – které jsou vždy založeny na dodávkách dávek, nikoli lahviček,” napsala firma Pfizer v oficiálním stanovisku.

A o čtvrt roku přichází další problém, za který nese odpovědnost opět český premiér. Nedokázal vyjednávat s evropskými zeměmi a kvůli svým postojům připravil občany České republiky o desítky tisíc dávek vakcíny navíc. Namísto původních 140 000 vakcín tak země dostane jen polovinu.

Česká republika, Rakousko a Slovinsko se totiž odmítlo připojit k plánu portugalského předsednictví na pomoc zemím potýkajícím se se zásadním nedostatkem vakcín. Portugalský plán přitom počítal, že i Česko má nárok na pomoc navíc.

Trojice zemí si chtěla co největší podíl vakcín ukrojit pro sebe. A současně tyto země nechtěly pomoci těm, které mají vakcín akutní nedostatek. A tato taktika nevyšla. Nejvíc podle vlivného listu Politico tratil právě český premiér. „Ztráta těchto dávek by se mohla Babišovi v celostátních volbách letos na podzim vrátit,“ upozorňuje list.

Koaliční partneři Andreje Babiše ve vládě od něj dali ruce pryč. “Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,” napsal na Twitter ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

Jako tradičně ale zůstalo jen u slov, sociální demokraté žádnou faktickou reakci na vládní porážku nechystají.

Premiér přitom opakovaně obviňuje z nedostatku vakcín Evropskou unii. Zapomíná ovšem dodat, že Česká republika pod jeho taktovkou nekoupila všechny dávky, které mohla získat v rámci distribučního systému vakcín EU. Ten počítal s tím, že každá země dostane stejný podíl na základě velikosti populace. 

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email