Babišovy výrobky v Bille: Mám tam dobré vztahy

Dokumenty z banky prozradily, jak se premiérovi podařilo zaplnit supermarkety zbožím z jeho Agrofertu.

Také jste někdy přemýšleli nad tím, proč si v řetězcích Billa v podstatě nekoupíte jiné pečivo než to od Babiše? A proč i v masném regálu vévodí Vodňanská drůbež a mezi šunkami a salámy Kostelecké uzeniny?


Ilustrace: Shuterstock/JDzacovský

Za vším jsou nadstandardní vztahy majitele holdingu Agrofert a současného premiéra s manažery Billy. Odhalily to interní dokumenty banky HSBC, která roky úvěrovala Babišův holding a také výstavbu jeho víkendového sídla Čapí hnízdo.

Dokumenty banky jsou součástí vyšetřovacího spisu k trestní kauze premiéra, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici. Při diskusích o financování Čapího hnízda v roce 2009 přišla v HSBC řeč i na kondici potravinářských firem z holdingu. A premiér se bankéřům pochlubil, jak se začalo dařit jeho společnosti na výrobu hluboce zmraženého pečiva Profrost. A to i díky spolupráci s Billou.

“Profrost si vede dobře, již není blíže monitorován. Babiš vyjednal dvouletou smlouvu na 250 milionů Kč s Billa pro Profrost díky svému blízkému vztahu se CEO společnosti Billa,” uvedli manažeři HSBC do zápisu po schůzce s Andrejem Babišem ze 17. září 2009.

Schůzky se kromě Babiše účastnila i finanční ředitelka holdingu Petra Procházková. Pasáž o spolupráci s Billou je v zápise v kolonce s názvem Strategie skupiny/novinky.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Babiše baví firmy a lidi ničit, říká bývalý majitel pekáren


Ne vždycky ale mezi dnešním premiérem a obchodními řetězci panovaly idylické vztahy. Ještě před vstupem do politiky si Babiš postěžoval na společnost Ahold, která odmítla odebírat jeho pečivo a dala přednost lokálním pekařům. “Působení řetězců je skutečně v rovině terorismu. Určitě jste sledovali, že nás vylistovali (přestali odebírat zboží) v Aholdu z jednoho dne na druhý,” potěžoval si miliardář v roce 2012.

Postupně ale skupoval svojí konkurenci v potravinářském průmyslu a dnes díky tomu většina pečiva a podstatná část masných výrobků a uzenin v supermarketech pochází právě z výrobních linek Babišova holdingu.

Ostatně byly to také supermarkety, které během lockdownu – narozdíl od malých prodejen či farmářských trhů – mohly mít po celou dobu otevřeno. Rozdíl je v tom, že drobní obchodníci s potravinami či trhovci Babišovy výrobky neodebírají.

V souvislosti s dodávkami potravinářského zboží do obchodů je dobré zmínit ještě jeden motiv: Andrej Babiš se opakovaně snaží před spotřebiteli i partnery zatajit, že to, co kupují, je jeho výrobek. Stalo se to například v neúspěšném projektu Pražské řeznictví, který po pár měsících skončil.

Konceptem provozoven Pražské řeznictví koncern Agrofert cílil na movitější klientelu, která vyžaduje kvalitu. Ceny byly také ve zcela jiné kategorii, než za jaké lze běžné výrobky z holdingu koupit v supermarketech.

Řeznictví nabízelo prémiové zboží z produkce holdingu. Běžný spotřebitel ale na první pohled nezjistil, že nakupuje u Babiše. Nikde na obchodě to napsané nebylo. Jako provozovatel byla uvedena firma PMU, o níž normální člověk neví, že ji stoprocentně vlastní Agrofert.

Podobně se Babiš snažil před lety před gigantem Tesco zatajit, že vstupuje do řeznictví U Rytířů. Svůj holding skryl za kyperskou entitu. Původní vlastníci podniku podle svého právníka Víta Širokého tvrdili, že v pozadí byla obava, aby po vstupu Andreje Babiše do jejich společnosti od ní tehdy nepřestalo Tesco odebírat zboží. Původní majitelé firmy podle advokáta Širokého tvrdili, že řetězec zkrátka neměl zájem “brát maso od Babiše”. Kdyby Tesco přestalo být odběratelem, tvrdé převzetí Rytířů by pro Babiše ztratilo hodnotu.


ČTĚTE TAKÉ: Jak Babiš převzal Kostelecké uzeniny a co z nich udělal


A proč má předseda vlády potřebu tajit, že jde o jeho výrobky? Jisté vysvětlení nám před lety poskytl někdejší ředitel kdysi legendárních Kosteleckých uzenin Jiří Boček.

Babiš Kostelecké uzeniny nepřátelsky převzal a produkci podnik proslulého kvalitními výrobky uzpůsobil obrazu svému. A jak prozradil Boček před svou smrtí: “Kdybych mluvil s Babišem, tak mu řeknu, že z toho udělal sračku. Dělalo se tam dvě stě tun uzenin denně, teď to dělá bídných padesát a kvalita je v pr… Co jste z toho udělal, pane Babiš? Sračku! A takhle blbě dopadnout nemuseli, kdyby tam měli lepší vedení.“


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje:

+ Projekt ukradené duše AB z časopisu Neovlivní.cz

+ Chtěl to jako chatu. Se slepičkama. Nová svědectví ze spisu Čapí hnízdo

+ Zlom v Čapím hnízdě. Babiše potopili bankéři HSBC

+ Jak se Babiš snažil podfouknout ministra Tomana


Zdroj náhledové foto: Shutterstock/JDzacovský

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email