Smlouvy korporací, jako je Agrofert, v registru nebudou

Při schvalování registru smluv se opozici nepodařilo prosadit návrh, aby společnosti, do kterých tečou peníze od státu, musely zveřejňovat veškeré své smlouvy.

Holding Agrofert s více než dvěma stovkami společností vicepremiéra Babiše patří mezi největší příjemce státních dotací. Přesto nebude muset povinně zveřejňovat veškeré své smlouvy v registru, jehož vznik v pátek schválila Poslanecká sněmovna.

Opozice se sice pokusila prohlasovat návrh, aby korporace, do kterých plynou státní peníze, musely zveřejňovat veškeré své kontrakty, včetně těch s dalšími soukromými subjekty, návrh ale neprošel. Do registru tak poputují jen ty smlouvy, které koncerny mají s veřejnými institucemi.

Verze registru smluv – jak ji schválili poslanci – nepočítá se zveřejňováním smluv ani u polostátního ČEZu, šesti institucí, jako je Poslanecká sněmovna, Senát nebo Kancelář prezidenta republiky, a nebude se týkat ani politických stran a malých obcí.

Smlouvy nebudou muset zveřejňovat také nestátní neziskové organizace s dotacemi nad dva miliony. Normu, jejímž cílem je rozkrytí toho, za co a v jaké míře stát a samosprávy utrácejí, nyní dostanou na stůl senátoři.