Babišův Agrotec jde k soudu, kvůli zakázkám na České poště

Státní zastupitelství obžalovalo hustopečskou společnost Agrotec v souvislosti se zmanipulovanými zakázkami na státní poště. Firmu vicepremiéra Andreje Babiše a jednoho z jeho manažerů podezřívá, že se zapojili do ovlivňování veřejných zakázek v rámci České pošty. Klíčovým důkazem jsou odposlechy a svědectví jednoho z obviněných manažerů pošty, který popsal výsadní postavení Agrotecu ve státní firmě.

Andrej Babiš i holding Agrofert, pod který Agrotec spadá, opakovaně jakékoli pochybení popřeli. Vicepremiér naposledy tento týden kauzu označil za vykonstruovanou.

Vrchní státní zastupitelství v Praze nicméně v úterý potvrdilo, že podává v souvislosti se zakázkami na poště obžalobu. Kterých firem přesně se obžaloba týká, nezveřejnilo, deník Neovlivní.cz nicméně zjistil, že je mezi nimi právě i Agrotec.

Případ se podle policie odehrál v době, kdy firmu Agrotec řídil dnešní místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

O kauze Agrotec:

» SPECIÁL: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu
» Policie má na Babišovu firmu nabito, manažer pošty promluvil
» Obhajoba Agrotecu: Je to kampaň!
» Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie

Politický lobbing:

» Senátoři proti novele, která má ochránit velké firmy před stíháním
» Poslanci sepsali zákon, díky němuž Agrotec unikne soudu
» Politička připravila kličku pro stíhané firmy. Přitom jednu z nich jako právnička hájí

Už loni v létě, kdy policie dokončila vyšetřování, Neovlivní.cz popsalo, na čem policie staví konstrukci, že Babišův Agrotec byl do manipulací s tendry zapojený.

Svědčily o tom nejen hodiny odposlechů; zásadní je i svědectví jednoho z obviněných manažerů České pošty, který ovlivňování zakázek ve prospěch firmy Agrotec přiznal (detailně tu »).

Manažer pošty Patrik Z. při výslechu výslovně popsal Babišův Agrotec jako firmu, které šla pošta na ruku. “Uvedl, že společnost Agrotec byla v rámci České pošty takzvaným preferovaným dodavatelem. Rozuměl se jím VIP dodavatel, kterému měla být věnována nadstandardní péče, a který měl být upřednostňován při zadávání veřejných zakázek,” citovali kriminalisté jeho výpověď v jednom ze záznamů ve spise.

Převedeno do praxe – podle policejní verze měl Agrotec VIP postavení například v osmnáctimilionové zakázce na dodávku pneumatik pro vozový park pošty. Poté, co firma nesplnila kriteria, a hodnotící komise ji vyřadila, zasáhl spřátelený manažer pošty Patrik Z. a docílil zrušení celého tendru. Následně pošta vypsala soutěž novou a podmínky už ladil Patrik Z. přímo s odpovědným manažerem firmy Agrotec. Tím byl Pavel R., ředitel divize Iveco Moravia, která je součástí Babišovy společnosti.

Oba muži si tykali, Patrik Z. podle odposlechů svůj protějšek oslovoval “Pavlíku”.

“V rámci dalšího výslechu již Patrik Z. spáchání trestné činnosti částečně doznal. Uvedl, že Ing. Pavlovi R. předem sdělil informaci, kdy bude vypsáno zadávací řízení na druhý tendr na pneumatiky, což byla jiným dodavatelům informace neznámá,” zapsali si policisté do dalšího z dokumentů.

Měsíc po vypsání výběrového řízení však podřízení Pavla R. informovali, že pošta žádá (pro Agrotec) problematickou referenci o počtu dodaných pneumatik v minulých letech.

10. ledna 2013 se tedy Pavel R. za Agrotec sešel s Patrikem Z. na ředitelství pošty. Manažer Babišovy firmy podle policejních odposlechů telefonoval během schůzky svým podřízeným. Z rozhovoru vyplynulo, že firma prostě referenční podmínku nedokáže splnit.

O pět dní později se oba muži sešli znovu. Následoval policií monitorovaný telefonát pracovníkům firmy Agrotec. “Pavel R. v něm sděluje, že nikdo nebude nic prověřovat, ale je třeba, aby tam napsali aspoň něco (tedy aby si něco vymysleli bez obav, že by někdo zkoumal, zda je to pravda či nikoli),” přepsali kriminalisté obsah odposlechů.

To se také stalo a firma prošla do dalšího kola.

I když pošta nakonec zakázku zrušila, výše popsaný postup podle policie jednoznačně svědčí o trestném činu. Proto také aktéry zakázky obvinila.

Holding ministra financí jakékoli ovlivňování veřejné zakázky striktně popírá. Shodně se svým majitelem-politikem tvrdí, že jde o kampaň.

“Celé trestní řízení proti společnosti Agrotec a jejím zaměstnancům je v zásadě založeno na odlišném právním posouzení jednání kladeném za vinu obviněným obžalobou a obhajobou. Jak prokazatelně vyplynulo z výsledků vyšetřování, jde v celé věci pouze o možné administrativní pochybení zaměstnanců společnosti Agrotec spočívající v mylném vyhodnocení zadávacích podmínek u výběrového řízení iniciovaného Českou poštou. V průběhu trestního stíhání nebylo prokázáno jakékoliv ovlivňování výběrových řízení České pošty ze strany zaměstnanců Agrotecu,” stojí v loňském prohlášení Babišovy firmy, které podepsal mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.