Babišův audit má Bradáčová. V ohrožení jsou i úředníci

Unijní audit, který potvrdil střet zájmů Andreje Babiše, neohrožuje jen českého premiéra a jeho firmu Agrofert. Státní zástupci, kteří začali analyzovat závěry auditu, se podle zjištění Neovlivní.cz zaměří i na postup českých úředníků, kteří holdingu dál propláceli dotace, i když už Brusel avizoval problém. A také na jednotlivé případy dotací, které Evropská komise označila za neoprávněné. Pod každou je podpis konkrétního úředníka.

“Audit rovněž odhalil individuální pochybení mající finanční dopad, která dokazují, že docházelo k závažným nedostatkům ve fungování řídicích a kontrolních systémů.”

I tato věta v auditu Evropské komise může přinést ještě hodně potíží českým úředníkům, kteří jsou zodpovědní za to, že Agrofert premiéra Andreje Babiše čerpal stamilionové dotace, na které podle Bruselu neměl nárok. Skrývá se za ní mimo jiné fakt, že navzdory varování z unie úředníci dál propláceli holdingu dotace a to i poté, co právní služba Evropské komise loni na podzim doporučila vyplácení pozastavit.

Státní zastupitelství již oznámilo, že audit analyzuje. Případ má na stole úřad pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčová. “Mohu potvrdit, že vrchní státní zastupitelství v Praze z úřední povinnosti dokument, tak jak ukládá zákon, vyhodnotí,” uvedla pro Neovlivní.cz Bradáčová.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už závěry auditu v neděli v ČT označil za vážné.

Dotace a český premiér:

» Dorazil audit z Bruselu, Babiše neočistil
» Co stojí ve zprávě OLAF o dotaci na Čapí hnízdo
» Dokument o Babišovi a Orbánovi. Dotacemi posilují moc
» Brusel a Babišovy dotace: Zde jsou možné scénáře
» Faltýnek a spol. lobbovali za dotace pro velké holdingy
» Svěřenský fond nestačí. Agrofertu hrozí, že přijde o dotace

Žalobci podle zjištění Neovlivní.cz budou posuzovat nejen roli premiéra Andreje Babiše a manažerů Agrofertu, ale také úředníků.  U dotací za 168 milionů totiž nalezli auditoři závažná pochybení (celková suma dotací, o kterou se hraje je 450 milionů).

Kromě toho úředníci podle auditu nebrali na vědomí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a holding by dotace vůbec dostávat neměl. A do třetice: selhala kontrola.

“Ani to, že úředníci rozhodují o případu, který se týká premiéra a mohou tak být pod jistým tlakem, z nich nesnímá trestní odpovědnost. Každý dokument má nějaký podpis, každý někdo schválil.  A nyní je třeba ptát se proč rozhodli, jak rozhodli, co je k tomu vedlo,” uvedl zdroj obeznámený s plánovanou analýzou auditu.

Zkoumání se zaměří na roli úředníků z ministerstva financí, kteří mají pod sebou kontrolu čerpání dotací. A pak také z ministerstva pro místní rozvoj a Státního zemědělského intervenčního fondu, kteří mají rozdělování inkriminovaných dotací na starost.

V té souvislosti stojí za zmínku reakce SZIF, který neplánuje stopku pro Agrofert ani poté, co už z Evropské komise audit dorazil do Prahy.

“Fond u již poskytnutých dotací neidentifikuje žádné porušení dotačních pravidel ze strany žadatelů o dotace a při proplácení projektů postupujeme stejně, jako ostatní poskytovatelé dotací v České republice spolufinancovaných z ESI fondů. Pokud žadatel všechny podmínky pro získání dotace splnil, podporu získá,” stojí ve stanovisku SZIF.

Ministerstva financí a místního rozvoje spadají přímo do gesce hnutí ANO. V SZIF zase v dozorčí radě mají většinu lidé, kteří jsou členy hnutí ANO nebo dříve pracovali pro Babišův holding.

Úřady tak drží stejnou pozici, jakou k auditu zaujal Andrej Babiš: neukvapujme se, je to jen předběžný závěr, ve finále dokážeme, že se Evropská komise mýlí. “Toto je pouze předběžný návrh…toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet,” prohlásil premiér.

Ve Sněmovně pak jako důkaz, že nic není ztraceno, použil případ svého spolupracovníka Jaroslava Faltýnka. Kvůli jeho střetu zájmů Česku hrozilo, že bude muset na dotacích vrátit 22 milionů. Ve finále nakonec Brusel vzal svůj požadavek zpět. Andrej Babiš ale při svém příměru zapomněl zmínit zásadní věc – Faltýnkova kauza se odehrála před zpřísněním pravidel pro střet zájmů.

V Babišově příběhu navíc komise navrhuje takzvanou stoprocentní korekci. To v překladu znamená, že chce vrátit komplet vše, protože jde v očích komise o ty nejvážnější prohřešky. A i když unijní auditoři ujišťují, že nehledí na postavení prošetřované osoby, to, že jde v tomto případě o ministerského předsedu jedné z členských zemi unie, je vede podle insiderů k extrémní opatrnosti.

Pravděpodobnost, že by komise zcela změnila svůj názor, je tak minimální.