Babišova hra o všechno

V bruselském zákulisí vrcholí bitva, která může být rozhodující pro další osud českého premiéra Andreje Babiše. Nejde přitom jen o politiku. Ale také o miliardový byznys holdingu Agrofert, kterému se přestává dařit. Součástí hry je i přetlačovaná českého předsedy vlády s německou kancléřkou Angelou Merkel a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Nejdřív leden. Pak březen. Takové byly původní termíny, kdy mělo padnout v Bruselu definitivní rozhodnutí, zda je český premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a holding Agrofert z jeho svěřenského fondu by měl být odstřižen od eurodotací.

Jenže teď všechno směřuje k tomu, že se verdikt dozvíme až po volbách do Evropského parlamentu. Ty jsou naplánované na konec května.

„Už teď je skoro jisté, že se to do voleb nestihne,“ uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z Bruselu.

Odklad potvrzuje i senátor Lukáš Wagenknecht, který na půdě Evropského parlamentu spolupracuje s poslanci zvolenými za pirátské strany. „Je to jasné politikum,“ přidává vysvětlení.

Z několikatýdenního pátrání redakce Neovlivní.cz mezi diplomaty, politiky v Bruselu i českými státními úředníky totiž vyplývá, že se unijní audit premiérova střetu zájmů stal do značné míry obchodním artiklem.

Vztahy s Emmanuelem Macronem působily vřele. Podle insiderů jde o zdání. Snímky z říjnové návštěvy francouzského prezidenta v Praze. Foto: vlada.cz

Vztahy mezi Andrejem Babišem a dvěma klíčovými evropskými politiky – kancléřkou Angelou Merkel a prezidentem Emmanuelem Macronem – jsou v letošním roce více než napjaté. A audit dotací pro holding Agrofert představuje pro obě strany způsob, jak tlačit na toho druhého.

„Graduje především spor mezi Macronem a Babišem. Český premiér si s francouzským prezidentem začal poměřovat svaly a to je poslední věc, kterou by Macron připustil,“ popsal aktuální vztah mezi oběma politiky dlouholetý zdroj z Bruselu.

Přitom ještě loni v říjnu panovalo mezi oběma muži minimálně navenek spojenectví. Macron tehdy řekl v rádiu Europe 1, že Babiš „nepatří do populistického smýšlení střední a východní Evropy.“ Babiš zase opakovaně postoval své fotky s Macronem jako důkaz dobrých vztahů.

Stačilo pár týdnů a idylka vzala za své.

Co následovalo? Proč německá kancléřka opovrhuje českým premiérem? Jaký dopad může mít rozhodnutí Bruselu o střetu zájmů na obchody Agrofertu? Jaká je jeho aktuální kondice a proč je znovu ve hře prodej holdingu? Odpovědi jsme přinesli v tištěném magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: