Babišův Bureš píše komisi: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím

Vrchní auditor ministerstva financí Stanislav Bureš už splnil úkol Evropské komise a vypracoval zprávu o dotacích a projektu Čapí hnízdo. Případ Andreje Babiše, který je zároveň jeho šéfem, vyřešil podle očekávání: indicie o tom, že projekt patřil Agrofertu tu jsou. Důkazy o možném dotačním podvodu ale sehnat neumím, dotáhněte si to v Bruselu sami.

Úředník Bureš před dvěma měsíci dostal nezáviděníhodný úkol. Zkontrolovat, jestli jeho nadřízený, ministr financí, majitel Agrofertu, miliardář a vicepremiér podváděl při získání dotací pro svůj luxusní resort.

Poslední vývoj

» Na odboru, který vyšetřuje Čapí hnízdo, našli odposlechy
» Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Evropská komise Burešovi uložila zpracovat mimořádný audit projektu farmy Čapí hnízdo, na jejíž výstavbu unie přispěla zhruba 50 miliony na dotacích, kvůli podezření, že dotace pro “malý a střední podnik” ve skutečnosti posloužila firmě záměrně skryté pod pavučinou struktur miliardového holdingu. Komise chtěla vědět, zda byla dotace z pohledu auditorů ministerstva financí vyplacena oprávněně.

Lidové noviny nyní zveřejnily, že práce úředníka Bureše k žádnému požadovanému verdiktu nedospěla. Audit sice konstatoval, že díky zapojení ministrovy rodiny do projektu “existují indicie” o propojení jeho Agrofertu a společnosti Farma Čapí hnízdo, která dotace získala. Burešův audit se nemohl této informaci vyhnout, když se k tomu po několika protichůdných tvrzeních nedávno přiznal sám ministr. Během známého projevu ve sněmovně zapojil do dotačního příběhu své děti.

K případu:

Čapí hnízdo FOTO: Facebook Čapí hnízdo
» Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje i Babišův Agrofert

Aditoři z ministerstva financí však píší, že další důkazy ohledně porušení dotačních podmínek si nemohou obstarat, protože k tomu nemají zákonné možnosti. Jde především odpověď na otázku, zda některá z firem Agrofertu podnikala na propojeném trhu jako Farma Čapí hnízdo.

“A právě tohle čeští auditoři hlásí, že nemají jak ověřit, protože je k tomu zákon neopravňuje. Nemohou podle svých slov žádat po jiných firmách než společnosti Imoba, jíž farma dnes patří, listiny, prověřovat trh kvůli hospodářské soutěži nebo zpovídat klienty,” píší Lidové noviny, které Andrej Babiš zároveň vlastní.

Nakolik se Evropská komise s takovou interpretací spokojí, bude jasné během pár dní. Zástupci komise mají podle zjištění Neovlivní.cz do Prahy dorazit osobně, aby výsledky zprávy s úředníkem Burešem probrali.

Šéf auditu se přitom ocitl v nezáviděníhodné situaci. Projekt Čapího hnízda vyšetřuje od ledna česká policie. A oficiální vyšetřování zahájil i Evropský úřad na boj proti podvodům (OLAF), který má velmi vážné podezření, že Babišovo Čapí hnízdo na Benešovsku získalo na výstavbu 50 unijních milionů podvodem (zprávu najdete tady »).

Pokud by nyní auditor Bureš zkonstatoval, že dotace byla oprávněná a policie či OLAF následně dospěly k opačnému názoru, nevyhnul by se sám vyšetřování. Pokud by naopak přímo našel a pojmenoval nesrovnalosti, udá firmu “svého” ministra.

Andrej Babiš trvá na tom, že o žádný dotační podvod nešlo.