Babišův Istrochem čeká na Slovensku vyšetřování

Po změně politických poměrů se na Slovensku změnil i benevolentní postoj tamní politické reprezentace k toxickému odpadu po místní chemičce Istrochem. Tu před osmnácti lety koupil od státu dnešní český premiér Andrej Babiš. Dosáhl ovšem toho, že likvidaci toxického jezera pro Bratislavou neměl platit on, ale slovenský stát. Současný ministr životního prostředí Ján Budaj ale oznámil, že se zasadí, aby náklady nesla Babišova firma. Do případu se navíc vložila policie.


Nebezpečné jedy pocházejí z kdysi slavné bratislavské továrny zvané Dynamitka, dnes známé pod jménem Istrochem. V roce 2002 ji výhodně zprivatizoval dnešní český premiér Andrej Babiš. Nejen, že za fabriku se základním jměním 4,28 miliardy zaplatil jen 200 milionů tehdejších slovenských korun.

Případ Istrochemu a českého premiéra jsme popsali v březnovém časopise Neovlivní.cz.

Klíčové je, že se mu podařilo docílit toho, že náklady na sanaci starých ekologických zátěží nemá platit on coby nabyvatel továrny. Ale stát.

“Je to učebnicový příklad toho, jak to dopadá, když se privatizuje s politickým podtextem,” řekl k tomu pro Neovlivní.cz ekonomický analytik Peter Kremský a poslanec vládní strany OĽaNO, který případy Babišových privatizací na Slovensku dlouhodobě sleduje. “Andrej Babiš získal výhodně Istrochem, ale současně si díky svým politickým konexím zařídil, že se nemusí podílet na likvidaci ekologických škod. Přitom pro Agrofert by to rozhodně nebylo likvidační a Andrej Babiš by se alespoň mohl zbavit černého svědomí, které si s Istrochemem koupil.”

Peter Kremský mluví o pochybnostech, o kterých pamětníci privatizace Dynamitky dodnes vyprávějí. Je to případ, v němž je celá polistopadová historie Slovenska v kostce. Ale také přesný popis metod podnikatelského vzestupu českého premiéra. Detailně jsme jej popsali v březnovém vydání časopisu Neovlivní.cz

Před pár dny se pak dal případ na Slovensku znovu do pohybu. Na inspekci do Istrochemu vyrazil ministr životního prostředí Ján Budaj. A následně oznámil, že s jeho benevolencí už majitel fabriky počítat nemůže.

“Samozřejmě, klíčová otázka je, kdy to bude odstraněné a kdo to zaplatí. Moje teze je, že privatizátoři, kteří se dostali lacino k majetku. V tomto případě to bylo čtrnáctkrát levněji než byla jeho bilanční hodnota. Tehdy slibovali, že odstraní ekologické zátěže. Dnes to ale díky různým právním trikům vypadá, že bychom to znovu měli zaplatit my. Nejdřív získali majetek a potom ten nepořádek, obrovské náklady na envirozátěže má zaplatit slovenský občan. Udělám všecko proto, aby to ani v případě Istrochemu takto neskončilo,” uvedl ministr Budaj na tiskové konferenci přímo před budovou Istrochemu.

Ministr Budaj reagoval svojí inspekční cestou na odhalení mimoparlamentní strany Spolu, která získala deset let utajovaný geologický průzkum o silném znečištění půdy a vody přímo v areálu závodu. Ještě před tím občanské sdružení Za našu vodu zveřejnilo rozbory podzemních vod v okolí Istrochemu, které potvrdily desetinásobné překročení limitů pro nebezpečné látky.

“Kontaminace prokazatelně opustila areál Istrochemu a je možné, že už roky ohrožuje zdraví obyvatel okolí, zejména Nového Mesta a Ružinova,” prohlásila na tiskové konferenci expertka strany Spolu na životní prostředí Tamara Stohlová.

Předseda strany Spolu Juraj Hipš současně oznámil, že podali ve věci trestní oznámení pro podezření z trestného činu ohrožení životního prostředí. A také stížnost na nečinnost úřadů, které měly konat a nic neudělaly.

Holding Agrofert, pod který Istrochem spadá, dosud zodpovědnost za toxické jezero pod Bratislavou odmítal. „Neexistuje žádný právní rámec pro účast koncernu Agrofert na likvidaci této skládky. Jde o záležitost státu,“ citovali jsme v březnovém časopise mluvčího holdingu Karla Hanzelka.

Podle zástupců koncernu stačí, že naplnili další bod privatizační smlouvy, a tím byla investice do rozvoje Istrochemu včetně ekologie ve výši jedné miliardy slovenských korun. Agrofert tvrdí, že to dodržel a „do svého“ investoval. Nezávisle to ale zkontrolovat nejde, nástupce slovenského Fondu národního majetku vede případ jako uzavřený a detailní výpisy investic v Istrochemu nemá.

V reakci na nedávná slova ministra Budaje ale Agrofert ve slovenských médiích oznámil, že je připravený k jednání.

Příběh Slovenský odkaz AB jsme popsali v březnovém časopise Neovlivní.cz. Pátrali jsme tehdy na Slovensku a získali dosud neznámá svědectví a dokumenty, které dokládají, že český politik slovenského původu vždy uměl získat to lukrativní a plevy nechat eráru. A také ukazují, jak miliardář – toho času český premiér – s nabytým majetkem hospodaří, když už ho nepotřebuje.

 

 

Zdroj náhledové foto: Braňo Bibel