Nákup zámečku na Riviéře: Daňový problém Babiše

Složitá transakce se zapojením offshorových struktur a tajemnou půjčkou umožnila českému premiérovi snížit daň z nemovitosti i solidární daň z majetku.

Premiér Andrej Babiš sice tvrdí, že daňově byla jeho krkolomná operace s pořízením zámečku a dalších nemovitostí na francouzské Rivieře v pořádku, finta s půjčkou mu ale v zemi zajistila nižší daně. Vyplývá to z informací, které redakce Neovlivní.cz nashromáždila z rozhovorů s daňovými experty a také s podnikateli z Francie.


Žádný zámek nemám, ale jezdím tam do bazénu. Andrej Babiš v Mougins na snímku, který sám zveřejnil v roce 2015. Foto: Hnutí ANO

Ve Francii se totiž už od roku 1982 platí takzvaná Solidární daň z velkého jmění (neplést si s milionářskou daní z éry prezidenta Hollanda) a také narozdíl od České republiky relativně vysoké daně z nemovitostí, které se vypočítávají z tržní ceny nemovitosti. Obojí se dramaticky snižuje ve chvíli, kdy na pořízení svého majetku využijete půjčku. Jen si nesmíte půjčovat sám od sebe nebo svých firem.

A přesně to je podezření, kterému právě nyní čelí český premiér v kauze Pandora Papers.

Peníze, které byly využity na nákup zámečku v Mougins a také dalších nemovitostí, byly podle dokumentů získaných Mezinárodním konsorciem novinářů půjčkou. A nyní jde o to, jaký je původ těchto peněz. Podle konsorcia vše nasvědčuje tomu, že to byly politikovy miliony.

Sám Andrej Babiš to neosvětlil. Dotazům na detaily kauzy se už dva dny úzkostlivě vyhýbá. “Dokážu to lehce prokázat, že ty peníze odešly z české banky a vrátily se do české banky,” reagoval nejprve.


Č´TĚTE TAKÉ: Nejen zámek ve Francii, Babiš kupoval přes offshore i firmy


Čí konkrétně peníze byly, to už neřekl. A navzdory slovům o “lehkém prokázání” žádné dokumenty dosud na stůl nepoložil. Když byl o den později redaktorkou SeznamZpráv dotlačený do kouta, prohlásil: “Bylo to doporučení realitní kanceláře…Realitní kancelář doporučila to koupit přes advokáta. Není to nic nelegálního.” 

Proč miliony prohnal přes tři firmy a nadto se do roku 2019 tvářil, že se zámečkem on ani holding nemají nic společného, nevysvětlil. Jediné logické vysvětlení přitom zní: aby transakci zneprůhlednil a bylo složité odhalit původ peněz.

Pokud to byly od počátku jeho vlastní peníze (bez ohledu na to, zda zdaněné či nikoli) nebo Agrofertu, byl by to z pohledu francouzského finančního úřadu vážný problém. A nepomohlo by mu ani to, že během transakcí zaplatil podle dokumentů novinářského konsorcia velké DPH.

Jak už jsme výše popsali, v tu chvíli by šlo o půjčku spřízněné osoby či firmy a na daňovou slevu by neměly firmy zapojené do nákupu francouzských nemovitostí nárok. A maskování skutečného vlastníka skrze offshorové společnosti Babišovi u francouzského finančního úřadu také příliš nepomůže. Tím jim totiž celé dlouhé roky komplikoval rozklíčování majetkových vztahů spojených s nemovitostmi a také přesné vyměření solidární daně.

Český premiér už přitom nemůže sázet na svou obvyklou výmluvu o své “bývalé firmě”, kterou se snaží doma řešit veškeré problémy se střetem zájmů. Od letošního roku vede například Německo Andreje Babiše jako skutečného vlastníka holdingu Agrofert. Stejně tak na něj pohlíží Evropská komise a je dost nepravděpodobné, že by francouzské úřady měly opačný názor.

A všechny Babišovy francouzské nemovitosti navíc ve finále skončily právě ve firmách, které jsou součástí holdingu Agrofert.

Případ budou nyní řešit francouzské úřady a pro Andreje Babiše je životně důležité, aby ve víkendových volbách uspěl a zůstal v premiérském křesle. Coby předseda vlády spřátelené země by přece jen u Francouzů požíval jiného zacházení než jako obyčejný miliardář z České republiky. V úvahu je třeba také vzít to, že vztahy Babiše s francouzským prezidentem Macronem po počáteční idyle nabraly v roce 2019 opačný směr. Popsali jsme ZDE.

Sám Andrej Babiš si vážnost situace zjevně uvědomuje, jak vyplývá z věty, která mu nechtěně ujela. “Politik si to nemůže dovolit, ale já jsem tu transakci dělal před 12 lety,” komentoval průběh finanční operace.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email