Babišův projekt onkocentra na Vinohradech padl

Studie proveditelnosti nápad bývalého premiér nepodpořila. Nová vláda super centrum pro boj s onkologií ve vinohradské nemocnici nechce.

Byla to vlajková loď podzimní kampaně Andreje Babiše. Zbrusu nové onkologické centrum za sedm miliard, které plánoval vystavět v pražské Nemocnici Na Vinohradech. Ostatně kvůli tomu vzal už zjara do vlády coby ministra zdravotnictví tehdejšího ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera.


Léčba rakoviny, nové postupy, výstavba onkologického institutu. To je vize hnutí ANO, které resort zdravotnictví drželo od roku 2017. Recept na to, jak udržet praktiky či zubaře v krajích, za tu dobu nenašlo. (Na snímku ukázka onkologických center z USA a Austrálie během tiskové konference AB.) Foto: Úřad vlády

Nová vláda Petra Fialy ale celý plán posílá k ledu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si podle zjištění Neovlivní.cz nechal zpracovat studii proveditelnosti a ta projekt nepodpořila.

“Studie proveditelnosti říká: pokud vůbec má být investováno do nového zařízení takového typu, mělo by to být v nemocnici Motol,” potvrdil mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

V Motole už totiž funguje onkologická jednotka a ve vinohradské nemocnici se naopak plánuje vznik traumacentra. Vlastimil Válek navíc ve shodě s s Českou onkologickou společností razí cestu, aby onkologické jednotky byly i v jiných nemocnicích a péče o tyto pacienty se nesoustředila výhradně do jednoho centra.

Jestli tedy vůbec nějaké takové centrum v Motole vznikne, to zatím zdaleka není jasné. Vláda o tom ještě nejednala. “Dál se bude o využití těch peněz jednat,” dodal Jakob.


ČTĚTE TAKÉ: Babiš chystá onkoprevenci. Před volbami a za státní miliardy


Plán bývalého premiéra na vybudování onkocentra v Nemocnici Na Vinohradech jsme poprvé popsali v červnovém časopise Neovlivní.cz. Babiš jej následně použil v předvolební kampani jako hlavní tahák hnutí ANO. Jeho předvolební kampaň tedy platili daňový poplatníci.

“Stará pravda říká, že stranám, které jsou zrovna u moci, se lépe dělá předvolební kampaň. Narozdíl od opozice mohou k uplácení voličů využít peníze, které jsou státní. Stačí vymyslet projekt, který vypadá nebo i je prospěšný pro společnost a rozjet ho právě v kampani. Přesně to se nyní chystá udělat hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeho tým a lidé z VZP připravují celostátní kampaň na podporu prevence onkologických onemocnění. A součástí má být i příprava projektu na vybudování nového onkocentra v pražské nemocnici na Vinohradech, odkud přišel nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger,” napsali jsme v časopise.

Poté, co Andrej Babiš prohrál volby, skončil nyní v lednu coby ředitel nemocnice i Petr Arenberger. A nyní tedy definitivně padla i varianta onkocentra v této nemocnici.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email