© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Slovenský premiér opakovaně vyšel miliardáři vstříc při jeho byznysových zájmech. Český oligarcha mu to oplatil naposledy loni před volbami.
Zatímco u slovenských soudů se Andreji Babišovi ve sporu o jeho záznam v evidenci agentů StB roky nedařilo a prohrával jeden soud za druhým, administrativa jeho politického přítele Roberta Fica letitou při vyřešila raz dva. Slovenská tisková agentura v pondělí oznámila, že se tamní ministerstvo vnitra dohodlo s Babišem na smíru.
Babiš podle vnitra nebyl vědomým spolupracovníkem tajné komunistické policie.
Detaily smíru ani jedna ze stran neoznámila. Ministerstvo vnitra pouze uvedlo, že dvě právní analýzy údajně upozornily na riziko prohraného Evropského soudu pro lidská práva, kam se Babiš obrátil.
“Kdybychom v tomto soudním sporu neuspěli, Andrej Babiš by dodatečně mohl uplatňovat vysoké finanční nároky na náhradu škody. Toto riziko bylo v kontextu efektivního hospodaření s veřejnými financemi neakceptovatelné,” citoval portál Aktuality.sk stanovisko slovenského ministerstva vnitra.
ČTĚTE TAKÉ: Největší projekt Agrofertu na Slovensku. Se stínem financování Ficovy partaje
Poslední soudní spory na Slovensku přitom Andrej Babiš na celé čáře prohrával. Soudy o jeho vědomé spolupráci nepochybovaly. Jméno agenta Bureše registrovaného pod číslem 25085 je zmíněno celkem ve dvanácti svazcích vedených StB, například v seznamu lidí, kteří chodili na schůzky s „řídícím orgánem“ do konspiračního bytu.
SeznamZprávy navíc před časem upozornily na další nově objevený významný důkaz. “Ve slovenském archivu objevili statistickou kartu, kterou zavedla Státní bezpečnost na Andreje Babiše jako svého agenta. Soud tak po letech dostal nový písemný důkaz, který odporuje tvrzení českého premiéra. „Údaje korelují s údaji v registračním protokolu, kde se v chronologickém pořadí evidovaly všechny typy svazků StB, a s údaji ze svazku tajného spolupracovníka,“ uvedl pro Seznam Zprávy ředitel kanceláře ÚPN Jerguš Sivoš, který je zároveň předním odborníkem na fungování Státní bezpečnosti.
Ačkoli s cejchem komunistického udavače Babiš vyhrál několikery volby a stal se dokonce premiérem, jemu osobně podle spolupracovníků velmi záleželo, aby jeho jméno ze seznamu spolupracovníků zmizelo.
“Byla to pro něj prioritní věc, skutečně mu na to velmi záležlo. Prostě se rozhodl, že udělá všechno pro to, aby byl ze seznamu spolupracovníků StB vymazaný,” citovali jsme už loni v časopise Neovlivní.cz jednoho z Babišových spolupracovníků.
Jako jeden z důkazů, co všechno je Babiš ochoten udělat, výslovně zmiňoval jeho podporu Roberta Fica před loňskými slovenskými volbami. Český miliardář tehdy dokonce natočil video, v němž slovenské voliče vyzval, aby si vybrali Roberta Fica.
V předchozí větě je důležité slovo miliardář. Andrej Babiš má totiž na Slovensku velké byznysové zájmy. Robert Fico mu už v minulosti dokázal vyjít vstříc. A Babiš bude potřebovat další pomoc už v dohledné době, kdy se začne řešit odvolání proti pokutě, kterou tamní antimonopolní úřad udělil jeho pekárenské společnosti Penam.
Agrofert má zaplatit půl miliardy korun za to, že podle úřadu nákupem dvou konkurenčních pekáren v Žilině a Bratislavě získal neprávem dominantní postavení na slovenském trhu. Úřad už dříve akvizice Babišovi zakázal, miliardář ale nakupoval přes právníky, aby se nevědělo, kdo za transakcemi stojí.
Babišův koncern považuje pokutu za nespravedlivou a hodlá se bránit. “Jelikož rozhodnutí Protimonopolního úřadu je nesprávné a poškozuje naši společnost, podáme vůči němu žalobu,” uvedl před časem mluvčí holdingu Pavel Heřmanský.
První veřejný signál o těsné spolupráci Fica s Babišem je přitom deset let starý. V červnu 2014 po Babišově nástupu na Ministerstvo financí přiklepl slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský v tehdejší jednobarevné Ficově vládě rekordní daňovou úlevu 1,6 miliardy korun chemičce Duslo Šala z impéria Agrofert. Daňovou úlevu tehdy podle slovenských médií ušili na míru lobbisté Smeru.
Ve slovenském tisku se tehdy připomínaly i starší zprávy, že Babiš skrytě sponzoroval Ficovu stranu, což oba politici-přátelé striktně odmítali.
Po pondělním oznámení slovenských úřadů je nicméně jisté, že případ svazků komunistických udavačů už dál nebude komplikovat politickou kariéru Andreje Babiše.
Naposledy v létě totiž oznámil český ministr vnitra Vít Rakušan, že protlačí sněmovnou novelu lustračního zákona, který by pozitivně lustrovanému kandidátovi neumožnil stát se premiérem. A to je přesně ten post, o který bude Andrej Babiš v příštím roce usilovat v parlamentních volbách.
Zdroj náhledové foto: Slovenský archiv