Babišův útok na Hohlmeier: Evropský parlament chystá protest

Slovní útok českého premiéra na členy mise europarlamentu, kteří minulý týden v Praze zkoumali čerpání dotací v České republice a střet zájmů Andreje Babiše, bude mít podle všeho diplomatickou dohru. Předseda Evropského parlamentu chystá protestní nótu, v níž vyzve českou vládu k omluvě za premiérova slova. Babiš označil šéfku mise, respektovanou německou europoslankyni Moniku Hohlmeier za pomatenou. Europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu pak za vlastizrádce.

Českého premiéra popudilo, že se poslanci zabývají jeho střetem zájmů a scházejí se mimo jiné i s jeho oponenty. On sám přitom schůzku s členy mise odmítl. Následně označil šéfku mise, předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeier za „totálně pomatenou“. A dodal, že vůbec nerozumí tomu, jak fungují dotace.

Psali jsme:
» Babiš hraje o vše
» Za kulisy: Nervozita a blbá nálada v Agrofertu
» Nikoli politicky. Audit může být smrtící pro Babišův byznys

Evropský parlament nyní chystá reakci, napsal německý web Mediaservice-Novotny. Předseda parlamentu David Maria Sassoli píše podle zdrojů ze Štrasburku protestní nótu, v níž hodlá vyzvat českou vládu k omluvě za premiérova slova. Informace Neovlivní.cz potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský.

“Ano, připravuje se diplomatický protest. Řeší se to tu poměrně silně. Kromě dopisu od předsedy parlamentu se tím budeme zabývat i my jako poslanci na zasedání,” uvedl Zdechlovský.

Monika Hohlmeier se stala novým terčem premiéra krátce poté, co převzala funkci šéfky kontrolního výboru po Ingeborg Grässle. Ani s tou Andrej Babiš nevycházel, označil ji za ironicky za svoji fanynku, která si na něm dělá politickou kariéru. “Je vždycky připravená na mě vyhodit kýbl sraček,” prohlásil na její adresu.

Zatímco Grässle českému premiérovi jen vzkázala, ať se mírní a zklidní rétoriku, Hohlmeier už si jeho slova líbit nenechala. Rovněž poslanci Zdechovský a Peksa chystají právní kroky.

Grässle  i Hohlmeier přitom pouze upozornily, že český premiér nedostatečně řeší otázku střetu zájmů. Obě považují za nepřípustné, aby někdo čerpal dotace a zároveň se podílel z politické pozice na systému jejich přerozdělování.

I zatím poslední mise vedení Monikou Hohlmeier skončila stanoviskem, že Česká republika neumí u žadatelů o dotace odhalit střet zájmů.

Kvůli střetu zájmů, který u českého premiéra už ve dvou auditech konstatovala Evropská komise, vláda v Praze podala žalobu. Naopak senátor Lukáš Wagenknecht vyzval Evropský parlament a Evropskou komisi, aby kvůli neochotě Andreje Babiše svůj problém vyřešit, zastavil veškeré dotace pro firmy, které vlastní.