Bakalovo odcházení: Zbavil se další položky na seznamu

Miliardář Zdeněk Bakala, jeden z nejbohatších mužů Česka, bývalý “král” ostravského regionu a podnikatel, který se v dobách Václava Havla mohl pyšnit vazbami na politické špičky, pokročil ve svém odchodu z českého byznysu. Prodává byty na Ostravsku, které jej připravily o společenskou prestiž. Jeho nejnovější tah navíc nepříjemně zasahuje i premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD.

Když stát v roce 2004 nevýhodně privatizoval společnost OKD, součástí balíku bylo i přes 43 tisíc hornických bytů. Získali je minoritní akcionáři v čele s Viktorem Koláčkem, kteří je obratem prodali Zdeňkovi Bakalovi. A ten slíbil, že byty za symbolický peníz odprodá nájemníkům.

Bakala ve čtvrtek byty odprodal. Ovšem nikoli nájemníkům.

Obří bytový fond – RPG Byty – v tichosti prodal mezinárodní realitní investiční skupině Round Hill Capital z Velké Británie. “Součástí akvizice bude také firma RPG Služby, která zajišťuje správu bytového fondu,” napsaly jím vlastněné Hospodářské noviny. Cena transakce nebyla oznámena.

Manželé Bakalovi. Foto: bakalafoundation.org

Manželé Bakalovi. Foto: bakalafoundation.org

Bakalův obchod znovu nepříjemně zasahuje současného premiéra Bohuslava Sobotku. Právě on měl tehdy privatizaci OKD na starosti. A posvětil podklady, v nichž znalec stanovil souhrnnou hodnotu bytů na 1,75 miliardy, což představuje 40 tisíc korun za jeden byt. Právě za tuto cenu je Bakala slíbil prodávat jejich obyvatelům. Experti Ernst & Young nicméně později spočítali tehdejší cenu bytů na 6,5 miliardy. Případem se už léta zabývá policie, chce viníky dostat k soudu.

Sofistikovaná lumpárna?

Nájemníci někdejších bytů OKD vidí v dnešním prodeji dokončení promyšleného podvodu.

“Po privatizaci, kdy hrozilo, že se zahájí vyšetřování u Evropské komise kvůli nedovolené podpoře, vydal kupec veřejné prohlášení, že převede byty nájemníkům. Tedy jakoby se té veřejné podpory zbaví a byty převede lidem za cenu, za niž to koupil od státu. To byl ale podle mého názoru jen chladnokrevný kalkul, protože jsem přesvědčen, že oni od začátku věděli, že byty nepřevedou. Jen hráli o čas. V privatizační smlouvě je totiž klauzule, podle níž může stát do tří let od dohody odstoupit v případě, že se prokáže, že měl majetek vyšší cenu. Oni si tímto veřejným prohlášením zajistili tři roky klidu, během nichž – místo převodu bytů nájemníkům – připravovali naopak vyvedení bytového fondu z celé skupiny OKD. Je to naprostá nehoráznost a podle mého názoru sofistikovaná lumpárna,” prohlásil šéf Sdružení nájemníků Byty OKD Roman Macháček.

O tom, že Bakala nyní potichu prodal byty mezinárodního investiční společnosti Round Hill Capital, se prý dozvěděl až z médií. “Je to dokončení privatizačního podvodu,” míní Macháček.

Odcházení

Jisté je, že Zdeněk Bakala se z Česka stahuje.

Už na vycouval z vedení těžce v zadlužené NWR, která je majitelem OKD. Loni se domluvil na prodeji železničního dopravce AWT polskému PKP Cargo. Pokud jde o vlivné firmy, zbývá mu v rukou už v podstatě jedna, ztrátové vydavatelství Economia s Respektem a Hospodářskými novinami, které před dvěma roky pohltilo zpravodajský portál Centrum.cz a jeho služby.

Podle Mf Dnes se názorově rozešel se svým partnerem a dlouholetým souputníkem Peterem Kadasem (BXR Partners), Bakalovo jméno se navíc stalo pro řadu politiků synonymem lumpa. Paradoxně si sám Bakala vždy zakládal na tom, že patří mezi slušné podnikatele. Ovšem poté, co vyšlo najevo, jakým způsobem zprivatizoval OKD a zejména, jak lacino přišel právě k ostravským bytům, jeho reputace utrpěla obří šrám.

Politici, kteří od něj roky rádi přijímali sponzorské dary, od něj teď dávají ruce pryč.

Sám Bakala tvrdí, že mu jde po krku vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, ovšem nejvyhraněnější vztah k němu má prezident Miloš Zeman. V podstatě v každém rozhovoru, který hlava státu dává, stočí-li se řeč k podnikání v Česku, okamžitě vyrukuje s urážkami Zdeňka Bakaly. Naposledy hned tuto neděli, kdy dával své lánské interview deníku Blesk. “Já dlouhodobě pokládám pana Bakalu za lidskou hyenu,” nechal se slyšet Zeman. “Kdyby pan Bakala měl poslední zbytky studu, tak by neobchodoval s byty, o kterých veřejně slíbil, že je prodá nájemníkům za 40 tisíc korun.”

Nestalo se.