Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny

“OKD má hotovost do poloviny května. Nedohodne-li se do té doby firma se státem, bude muset podat návrh na konkurz.” To jsou slova, které na adresu černouhelné společnosti pronesl v pátek Gareth Penny, generální ředitel společnosti New World Resources (NWR), která doly vlastní. Ten samý Gareth Penny, který ještě loni ze zadlužené společnosti bral miliony odměn.

Zatímco stát řeší, zda a jak pomoci upadající OKD, která se svými 11 tisíci lidmi zůstává druhým největším soukromým zaměstnavatelem v zemi a její rychlý pád by byl pro region kritický, zveřejnil deník Právo přehled odměn, které si manažerské špičky z NWR (matky OKD) ještě loni vyplácely.

Čtěte také:

 » Tečka za černouhelnou story: Miliardáři Bakala a Kadas opouštějí NWR
 » Letitá pravá ruka miliardáře Bakaly opouští trosky impéria
 » Hra o OKD může uspíšit Bakalovo odcházení. Pustí i svá média?
 » Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

List získal přehled vyplácených odměn, z nichž vyplývá, že si v letech 2010 až 2015 – tedy v době, kdy byl většinovým vlastníkem společnosti Zdeněk Bakala -, vyplatili byznysmeni na mzdách a odměnách 26,6 milionu eur. V přepočtu dostalo šest výkonných ředitelů dostalo dohromady přes 718,2 miliony korun.

“Mezi štědře honorovanými byl i současný generální ředitel NWR Gareth Penny, který za roky 2012 až 2015 dostal mzdu 1,3 milionu eur a k tomu ještě bonusy v celkové částce 1,052 milionu eur, což je dohromady zhruba 63 milionů korun,” napsal autor článku Pavel Karban. “Kromě Pennyho si více než 700 miliónů korun za šest let rozdělili Marek Jelínek, Mike Salamon, Boudewijn Wentink, Ján Fabián a Klaus-Dieter Beck.”

Hospodaření firmy bylo přitom ve ztrátě už od roku 2012. Firma finanční potíže zdůvodňuje dlouhodobě tím, že ceny uhlí na trhu od roku 2011 nepřetržitě padají a těžba je stále neekonomičtější. Jde však jen o část problému, stejně silně jako pohyb na trhu totiž firmu zasáhly vnitřní kroky řízené managementem a tehdejšími většinovými majiteli. Firma se začala výrazně zadlužovat a akcionáři si z ní navíc jen za dva roky před veřejným úpisem akcií vytáhli kolem třiceti miliard korun na dividendách.

Koláž: Neo

Přečtěte si analýzu:

Drahý Zdeněk Bakala.
Jak se z “nepřetržitě ziskové” firmy stala zadlužená past?  »

K tomu nyní Právo připomíná obří odměny. “Vůbec nejvíc dostal v letech 2007 až 2013 někdejší generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck. Za tři roky mu NWR na mzdách a bonusech vyplatila téměř 12,5 milionu eur,” napsal list.

Zveřejnil i odměny lidí, kterým kromě mzdy posílala NWR peníze za členství v orgánech. Ve zmiňovaných letech jim New World Resources vyplatila dalších zhruba 148,5 milionu korun. “Mezi příjemci je opět bývalý šéf OKD Beck, který si v letech 2013 a 2014 polepšil o 53 tisíc eur, či stávající člen dozorčí rady OKD Bessel Kok. Ten dostal v letech 2010 až 2015 od NWR na mzdách a za členství ve výboru přes 950 tisíc eur,” stojí v pondělním Právu.

Pikantní je, že NWR měla na výplatní pásce také současného europoslance ANO Pavla Teličku, v letech 2010 až 2014 mu na mzdách vyplatila 430 tisíc eur. Telička, jehož stranický šéf Babiš je ostrým Bakalovým kritikem, odmítl věc komentovat s tím, že není oprávněn odpovědět. Bez komentáře nechala výši odměn a platů také samotná NWR.