Balák přikryl Mynáře, teď dostal milost

Milost pro šéfa lánské lesní správy staví do nového světla zjištění, že podezřelým byl v jeho kauze původně i Vratislav Mynář, jeden z nejbližších Zemanových lidí.

Prezident Miloš Zeman se rozhodl zachránit od vězení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka, kterého soud pravomocně poslal na tři roky za mříže kvůli zmanipulované veřejné zakázce.


Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář byl původně jedním z podezřelých v kauze lánských zakázek. Foto: Prezidentská kancelář

Balák přitom zůstal v rozsáhlé kauze nakonec z prezidentova okolí sám. Nikdo další ze spolupracovníků Miloše Zemana před soud nešel.

Jenže původně policie cílila mnohem výš.

Jak už jsme vypátrali v roce 2019, v hledáčku policie podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Neovlivní.cz ocitl i sám prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který je Balákovým nadřízeným. Lesní správa Lány je totiž příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře.

“Policie prověřovala, nakolik se kancléř v zakázce osobně angažoval,” uvedl státní úředník obeznámený s průběhem vyšetřování.

Vyšetřování ale komplikoval fakt, že Mynář patří do okruhu nejbližších spolupracovníků prezidenta, který je chráněnou osobou. Policistům se tak nepovedlo nainstalovat odposlechy všude tam, kam potřebovali.

Detektivové tak nakonec prokázali pouze to, že kancléř Mynář na samotnou investiční akci u vodní nádrže Klíčava, která byla podle soudu zmanipulovaná, sháněl u poslanců peníze. A následně se pokoušel neúspěšně intervenovat u bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby v trestní kauze Lány podal stížnost pro porušení zákona ve prospěch Baláka.


ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno. Policie obvinila kancléře Mynáře


Ohledně případného nezákonného jednání prezidentova kancléře se policii důkazy shromáždit nepodařilo. On sám také jakékoli pochybení odmítal, stavěl se i za samotnou zakázku. “Veškeré zakázky v Lesní správě Lány jsou v souladu se zákonem,” tvrdil Vratislav Mynář.

Stejně argumentoval i ředitel Lesní správy Lány Balák, kterého do funkce dosadil právě kancléř: “Odmítám jakékoliv nařčení z manipulace a předražení.”

Policii se přitom nepodařilo dohledat, u koho přesně peníze z předražené zakázky ve finále skončily. Podle soudu to bylo nejméně 9 milionů korun.

Sám Vratislav Mynář byl nakonec loni obviněn v jiné kauze. Konkrétně v případě dotace pro svůj penzion v Osvětimanech. Shodou okolností právě dnes v noci vypukl v jedné z osvětimanských budov, kde Mynář provozuje restauraci, rozsáhlý požár.

V okolí Miloše Zemana začala akce Úklid. O co jde? A jaké plány spřádali na Hradě poté, co Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu? Pohled do zákulisí přinášíme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který už nyní můžete objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email