Zdroj: nssoud.cz

Video: Začít se dá tak, že nepřejdete na červenou. I to říká Baxa

Když proti vám k rozhovoru usedne Josef Baxa, nejvlivnější muž české justice, přímo se nabízejí otázky na vymahatelnost práva v republice, chod soudů a politické tlaky na soudce. Anebo se jej můžete také zeptat na to, kde začít, aby se v Česku žilo o kapku lépe.

Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu, se otázkám nebrání. Hovoří rozvážně, přesně formuluje a v několika větách své vize objasní. A to, i když se ho zeptáte na něco zdánlivě s jeho profesí nesouvisejícího. Třeba, co si představí pod souslovím společensky odpovědný životní styl.

“Žít slušně, chovat se podle pravidel. I v úplně nejbanálnějších věcech, počínaje tříděním odpadu, nepřecházením na červenou, neodhazováním papírků. A to nejen, když mě někdo vidí a když se mi to vyplácí, ale i když je to nepříjemné…,” vypočítal v profilovém rozhovoru pro společnost DeadLineMedia, vydavatele deníku Neovlivní.cz.

První část rozhovoru – především o tendencích politiků ovlivňovat soudní moc – najdete zde. Druhou část, v níž mluví o vlivu, i o tom, jak změnil svůj pohled na svět, naleznete zde.

Ve videosestřihu vám nyní nabízíme některé další podstatné pasáže z povídání s Josefem Baxou.


O společensky odpovědném životním stylu

[responsive_youtube l2bIVcE-KXE]


O trvale udržitelném rozvoji

[responsive_youtube V-PyD64yKxM]


Jaká témata by měli lidé s vlivem nastolovat?

[responsive_youtube Z1_T8soPB1w]


Bez čeho si neumí představit den

[responsive_youtube mNd119Uj5Xs]