Bělobrádek z USA zaútočil na Babiše, ohrožuje prý vládu

Podezření na účelové zakrytí majetku kolem Čapího hnízda se potvrdilo a ministr financí Andrej Babiš tak ohrožuje reputaci celého kabinetu, míní jeho vládní koaliční kolega a dlouhodobě hlasitý kritik Pavel Bělobrádek.

Šéf lidovců se ke středečnímu vystoupení ve sněmovně, kde se Babiš pokusil vysvětlit svou aféru s dotací pro luxusní resort, vyjádřil z pracovní cesty ve Spojených státech.

“Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády,” řekl vicepremiér Bělobrádek zpravodajovi veřejnoprávní agentury ČTK.

Jak agentura připomněla, “reakce Bělobrádka se výrazně liší od slov prvního místopředsedy lidovců a ministra zemědělství Mariana Jurečky, který ve středu novinářům řekl, že na Babišovo vysvětlení nemá žádný názor”.

“Z toho, co jsem si mohl zatím přečíst, tak pan Babiš potvrdil to podezření, že účelově přes svou rodinu v podstatě přepisoval majetek Čapího hnízda,” cituje předsedu KDU-ČSL server agentury (externí odkaz »).

Souvislosti:

» Rozhovor Neovlivní.cz s Pavlem Bělobrádkem: Že jsem politik, za to může šikana
» Index vlivu ve vládě: Bělobrádek je č. 4
» Speciál: Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda

Majitel koncernu Agrofert a šéf hnutí ANO ve středu ve sněmovně během devadesátiminutového projevu označil stále sílící kauzu Čapího hnízda za politickou odvetu jeho nepřátel a mediální kampaň “v hodnotě 300 milionů korun”.

V realitě aféru odstartovala série investigací Neovlivní.cz před dvěma týdny, na všechna základní odhalení o Čapím hnízdě Andrej Babiš do této chvíle přesvědčivě neodpověděl.

“Domnívám se, že tu trestně právní záležitost musí skutečně dořešit OLAF (Evropský úřad proti podvodům) a policie, nicméně vidím to jako etický problém, ale to si musí vyhodnotit pan Babiš, hnutí ANO a především voliči,” řekl ČTK Bělobrádek s dovětkem, že koalice není závislá na jednom člověku a na tahu jsou nyní především Babiš a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ten ve středu ve sněmovně zopakoval, že kauzu řešit nehodlá a vše nechá na vyšetřovatelích. Poté poslanecké sídlo opustil a odcestoval na zahraniční cestu do Francie.