Bémova smlouva platí, chtěli jste ji, řekl soud Praze ke kauze Škodova paláce

Odvolací soud ve středu znovu potvrdil, že v kauze nevýhodné pronájmu Škodova paláce tahá Praha za kratší konec. Město se žalobou pokouší srazit výši nájemného, které se za primátora Pavla Béma zavázalo majiteli paláce platit. Už podruhé neuspělo.

Žalobu hlavního města nejprve odmítl Obvodní soud pro Prahu 8, nyní jeho verdikt potvrdil v odvolacím řízení Pražský městský soud.

“Odvolací soud považuje rozsudek soudu první instance za věcně správný,” citovala agentura ČTK soudce Vladimíra Fučíka. Ten také připomněl, že nájemné a cena za služby byly vzájemnou dohodou obou stran. “Nelze se proto nyní domáhat změny tohoto projevu vůle,” uvedl soudce.

Magistrát si pronajal Škodův palác v roce 2006. Se společností Copa Retail, tehdy vlastněnou podnikatelem Sebastianem Pawlowskim, uzavřel smlouvu, jejíž konstrukce městu neumožňuje ji předčasně vypovědět. Praha se zavázala firmě platit pronájem příštích dvacet let za celkových 4,5 miliardy korun.

O rok později Pawlowski převedl budovu i smlouvu s magistrátem na firmu Guyana Holding, kterou prodal. K vlastnictví se později přihlásil britský podnikatel David Maxwell.

Praha bez řečí platila do roku 2013. Tehdy se magistrát pod vedením Tomáše Hudečka (TOP 09) rozhodl podat – jak nyní víme, prohranou – žalobu, v níž uvedl, že smlouvu o pronájmu považuje za neplatnou, protože šlo o zneužití monopolního postavení pronajímatele.

Nová primátorka Adriana Krnáčová se dál soudit nechtěla. “Je možné se dohodnout,” bylo jedno z jejich prvních vyjádření na adresu Škodova paláce.

Jak zjistil exkluzivně deník Neovlivní.cz, primátorka se na konci roku 2014 utajeně sešla se zástupkyní společnosti Copa Retail Abigail Schaeffer. Na schůzce a později v emailech obě ženy detailně řešily výměnu právníků zastupujících Prahu; Schaeffer Krnáčové dodala i seznam “vhodných kanceláří”. Probraly spolu také mechanismus, jak celá věc projde vedením města.

V lednu Praha skutečně ukončila smlouvu s právníky, kteří ji doposud ve sporu o nájem ve Škodově paláci zastupovali. A v březnu rada města na návrh primátorky schválila smlouvu o právním zastupování s kanceláří ze seznamu od Copa Retail.

Po zveřejnění celé aféry se znovu měnili právníci a věc začala vyšetřovat protikorupční policie.

Současný právní zástupce města Jaromír Císař po dnešním prohraném soudu uvedl, že se nyní musí s vedením Prahy domluvit, jak dál postupovat. “Město může samozřejmě podat dovolání, ale to nechci nyní předjímat, zda bude podáno,” řekl ČTK Císař.

Právní zástupci firmy Copa Retail se k dnešnímu rozhodnutí soudu odmítli vyjádřit.

Ve hře zůstává i možnost, že se obě strany domluví mimosoudní cestou.