Benešová chce majetková přiznání v justici

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová pokračuje ve svém “tažení proti poměrům v justici“, kterým se proslavila již během svého působení v levicovém kabinetu.

Jen krátce poté, co vyšlo najevo, že připravila novelu zákona, která vpodstatě znemožní trestat firmy za protiprávní jednání, přišla vlivná sociální demokratka Marie Benešová z dalším návrhem, měnícím poměry v justici: Žádá rozšíření zákona o střetu zájmů rovněž na soudce a státní zástupce.

K tomuto tématu:

» Benešová připravila právní kličku, přitom hájí firmu, které se dotkne
» Babišův Agrotec možná soudu unikne, chystá se změna zákona
» Kauza Neovlivní.cz: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu
» Babišův Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie
» Právní bitva o Metrostav je na spadnutí, policie posílá spis žalobci
» Kdo jsou lidé, kteří svedou bitvu o Metrostav

Benešová chce, aby lidé v justici stejně jako politici při nástupu do funkcí uvedli, jaký mají majetek. Při jejich případném odchodu by se pak dalo porovnat, jestli to, co vlastní, nabyli legálně. Politička věří, že by to pomohlo v boji s korupcí.

“Dost jsem se divila, že soudci a státní zástupci nejsou do této povinnosti zahrnuti. Vždyť kolik zpráv tajné služby BIS hovoří o katastrofě na tomto poli a oni je stále nechávají stranou,” cituje Benešovou deník Mf Dnes.

Vysoce postavení justiční experti si nemyslí, že by její návrh měl smysl. “U soudců existují i jiné mechanismy, kterými lze zkontrolovat, jestli opravdu mají jen svůj plat, nebo jestli zázračně zbohatli a má to původ třeba v úplatcích,” řekl deníku předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který zdůraznil, že soudci mají přesně stanoveno, čím si mohou přivydělat, podnikat nesmějí vůbec.

O tom, že by majetkové hlášení nějak významně přispělo k odhalování korupce, pochybuje i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. “Nedomnívám se, že by to přispělo k nějakému citelnějšímu odhalení těchto trestních věcí. Navíc pokud se najde nesoulad mezi majetkem a příjmy, tak to automaticky neznamená důkaz, že bychom o někom mohli říci, že se dopouští korupčního jednání či že zneužívá své funkce,” uvedla s dodatkem, že majetek státních zástupců – pokud žádají prověrku – kontroluje například Národní bezpečnostní úřad.

Na okraj a pro úplnost: List Mf Dnes, který informaci o plánu majetkových přiznání v justici z dílny Benešové zveřejnil, vlastní Andrej Babiš. Jemu patří i společnost Agrotec, která je stíhaná pro podezření z manipulací se zakázkami na státní poště.

Benešové první novela zákona zmíněná v samém úvodu tohoto článku (ta ztěžující stíhání firem) by mu pomohla – stejně, jako například stavebnímu gigantu Metrostav, který je stíhán kvůli stavebním zakázkám.

Jak upozornil deník Neovlivní.cz před časem, firmu Metrostav v očekávaném procesu obhajuje kolega z kanceláře Marie Benešové.