Sousední země na rozdíl od Česka neotálejí. Německé hlavní město chce do půl roku investovat zhruba 120 milionů korun do lepší ochrany důležitých institucí, významných akcí a státních návštěv. V Česku chybí pořádná protidronová ochrana i pro strategická letiště.
Berlín se chystá vybudovat systém obray proti dronům. Deník Bild cituje z plánovaného konceptu a popisuje, jak má být po celém městě rozmístěná síť desítek senzorů. Uvažuje se také o nasazení stíhacích bezpilotníků se sítěmi.

„Koncept zahrnuje také radar a kamery, alespoň pro centrum města včetně vládní čtvrti. Ochrana reaguje na zcela autonomní („černé“) drony, ke kterým nelze přiřadit žádného pilota,“ píše list. A cituje berlínského zastupitele Dirka Stettnera (CDU): „Pracujeme na tom, abychom Berlín učinili bezpečnějším. A existuje technologie, která to dokáže. Koalice již v rozpočtu poskytla finanční prostředky. Více než pět milionů eur (zhruba 122 milionů Kč).
V Berlíně nadto probíhají přípravy na cvičení civilní obrany, tamní politici pracují na posílení ochrany kulturních památek a hledají alternativní místa pro jednání úřadů.
V Praze se nic takového nechystá. A nejen v Praze, v ochranných opatřeních selhává celá Česká republika, jak popisuje březnový časopis Neovlivní.cz.
