Analýza: Bez čistek premiér kauzu Čapí hnízdo nezastaví

Tlakem na odchod šéfa generální inspekce bezpečnostních sborů premiér v demisi Andrej Babiš podnikl první krok, aby ovládl bezpečnostní složky. Svými lidmi si chtěli klíčové pozice v policii a tajných službách obsadit i někteří předsedové vlád v minulosti. Nikdo z nich ale současně neřešil vlastní problém: trestní stíhání kvůli mnohamilionovému podvodu.

Když v roce 2006 vystoupil tehdejší šéf protimafiánského útvaru Jan Kubice s tím, že se politici snaží odstavit od případů konkrétní policisty a zhatit tak vyšetřování politicky citlivých kauz, byl z toho skandál první kategorie. A Jiří Paroubek je dodnes přesvědčen, že mu Kubice svým vystoupením prohrál volby.

Když Milan Chovanec před dvěma lety skrze kvapnou reorganizaci vystrnadil z funkce Kubiceho nástupce Roberta Šlachtu, byla z toho koaliční roztržka, kdy Babišovo ANO hrozilo z odchodem z vlády.

Teď se Andrej Babiš, který vládne v demisi, snaží nátlakem zbavit šéfa inspekce bezpečnostních sborů  Michala Murína, kterého nemůže díky služebnímu zákonu jen tak odvolat. A neděje se nic.

Psali jsme:

» Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí ztracené dokumenty
» Policie chce přezkoumat zdravotní stav Babišových dětí
 » Případ Komárek: Kdo má zachránit Babiše v kauze Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Přitom jen díky tomu, že ovládne bezpečnostní aparát, může premiér předčasně zastavit svoji kauzu Čapí hnízdo.

Pokud se mu to nepovede, policie je podle informací Neovlivní.cz připravena případ dostat až před soud, aby o premiérovi rozhodl. A připomeňme, že stíhaný není jen Andrej Babiš, ale díky jeho výpovědi i jeho vlastní děti, manželka a několik holdingových manažerů.

Generální inspekci veřejnost příliš nezná. Ani by vlastně nemusela, “normální” člověk s ní nepřijde do styku. Je to úřad, který má dohlížet na to, aby si policisté při vyšetřování nepomáhali nefér metodami, neporušovali zákon, zkrátka – jak říká premiér – nedělali účelovky. Inspekce je také jediná, kdo může policisty začít vyšetřovat a stíhat.

Oč neznámější instituce to je, o to je ve skutečnosti mocnější. Při správné konstelaci a obsazení správnými lidmi může vláda s pomocí generální inspekce torpédovat vyšetřování trestních kauz. Stačí odstavit konkrétní vyšetřovatele od konkrétních kauz tím, že je inspekce začne vyšetřovat. Kromě toho, že to vážně naruší jeho věrohodnost, současně to může minimálně zpomalit vyšetřování dané kauzy, v krajním případě to může vést i k předání případu někomu jinému.

A na údajnou nevěrohodnost hlavního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila to Andrej Babiš hraje od samotného začátku celé kauzy. Obvinil Nevtípila, že jedná v režii mafie. “Slyšel jsem, že bylo zadání mě trestně stíhat. Dostal to na starost ‘ten správný policajt’, který figuroval v kauze kmotry ukradené firmy Neograph podnikateli Sittovi,” řekl například.

Jenže dosud se mu Pavla Nevtípila nepodařilo zbavit. Nadřízení Nevtípila se za komisaře postavili a jeho postup v kauze Čapí hnízdo posvětil i státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten nyní bude rozhodovat o stížnostech, které Babiš a spol proti textu obvinění podali. “Dosud rozhodnutí nepadlo,” potvrdila v úterý večer mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.

Vzhledem k tomu komisař Nevtípil ladil detaily Babišova obvinění právě se státním zástupcem Šarochem, bylo by velké překvapení, kdyby žalobce stížnostem vyhověl a obvinění zrušil.

Sečteno-podtrženo případ se vyvíjí tak, že vše směřuje k tomu, že o dotaci pro Čapí hnízdo bude rozhodovat soud. Pokud tedy nezasáhne třeba generální inspekce a nezačne komisaře Nevtípila kvůli něčemu vyšetřovat…

Veškerá podezření, že kontrola z financí na GIBSu je účelová, aby Babiš dosáhl kýžené personální změny ve vedení inspekce může resort Alleny Schillerové velmi snadno vyvrátit. Například zveřejněním ročního plánu veřejnosprávních kontrol, v němž by byla prověrka hospodaření GIBSu dlouhodobě naplánovaná. Nic takového ale ministerstvo neudělalo. Ke kontrole u Murína mlčí. Dokonce doteď neodpovědělo ani na otázku, z jakého důvodu kontrola probíhá.

Mimochodem: Andrej Babiš ke svým rozhovorům s Murínem po celé úterý neřekl taky ani slovo.