Bez webových stránek, bez reklamy. I tak vypadá ruský byznys na jihu Čech

V čem vlastně Rusové v ČR dělají byznys? Jak ovlivňují ruské podnikatelské peníze dění v regionech? Mají aktivity ruských majitelů konkrétní, hmatatelné dopady na místní politiku? Na tyto jednoduché otázky jsme v uplynulých měsících hledali odpovědi v krajích. Dnešní příběh, jimiž redakce mapuje aktivity reálných ruských podnikatelů, přinášíme z jihu Čech.

Najít z veřejně dostupných zdrojů informace o firmě O & K obchodní společnost s.r.o., není úplně snadné. Nemá internetové stránky, své služby nenabízí v inzerátech, v médiích o ní není ani zmínka.

Sídlo O & K obchodní společnosti. Foto: Jakub Bartoš

Sídlo O & K obchodní společnosti. Foto: Jakub Bartoš

“Webové stránky jsme nikdy nepotřebovali, takže je nemáme. Naši zákazníci o nás ví, takže to není třeba,” říká Jaroslav Ondráček, jeden ze spoluvlastníků O & K obchodní společnosti.

Podnik se zabývá exportem školních a kancelářských potřeb. Společně s Ondráčkem ji 15. září 1993 založil Igor Stanislavovič Kijko zapsaný v Petrohradu. Oba majitelé drží ve firmě padesátiprocentní podíl.

V současné době firma vyváží přes dva tisíce položek výhradně do Ruska. “Dříve jsme měli povolení posílat zboží do bývalých sovětských republik, jako jsou Kazachstán, Bělorusko nebo Ukrajina. Nyní však vyvážíme zboží jen do Ruska,” sdělil Jaroslav Ondráček.

Situace je složitá a firmě se – po ruské operaci na Ukrajině a následných sankcích, daří hůř.

“Dříve se nám dařilo velice dobře. Během posledních dvou let se to ale celkem zhoršuje,” připouští během rozhovoru Ondráček. “Co budu povídat, stačí se podívat do novin.”

Přeorientují se na jiný trh, budou hledat nová odbytiště? “Žádné změny neplánujeme. Není k tomu důvod,” říká jeden z majitelů.

Společnost sídlící v Dukelské ulici v Českých Budějovicích dnes zaměstnává “3,6” zaměstnanců, protože jedna pracovnice chodí jen na pět hodin.

O mediální zviditelnění tu zájem nemají. A nijak významně se nepodílejí ani na kulturním životě ve městě: Nesponzoruje žádný místní spolek nebo sportovní tým, název  “O & K obchodní společnost” místním nic neříká. “K těmto aktivitám – jednou za rok posíláme některé předměty na dobročinné účely,” doplňuje Ondráček.

 

Seriál Stopy ruského byznysu:

» O projektu: Co víme o ruském podnikání v Česku
» Infografika: Jak je ruský byznys v Česku rozprostřen?
» TOP 7: Ruští podnikatelé s největším vlivem v Česku
» Grafika: Ruský byznys v Ústeckém kraji
» Jak Rusové z Kadaně expandují do světa: “Nač reklamu? Nás výrobci znají”
» Grafika: Ruský byznys v Libereckém kraji
» Grafika: Ruský byznys v Plzeňském kraji
» Pilsen Steel? To je nešťastný případ, takový vřed kraje
» Grafika: Ruský byznys v Královéhradeckém kraji
» Je tu klid na život i podnikání. Proč dal byznysmen přednost malé české obci před Ruskem
» Grafika: Ruský byznys v Pardubickém kraji + příběh společnosti Technolen
» Mlčenliví ruští hoteliéři z Varů
» Hotel, který patří pod úřad prezidenta Tatarstánu kraji
» Po stopách ruského byznysu na Karlovarsku: Když se přestalo dařit
» Grafika: Ruský byznys v Karlovarském kraji

 

Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha

osf

CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF-czech_logo