Bez Zemana ani jüan

Příběh čínských stovek miliard, jejichž přísun do Česka před lety sliboval prezident Miloš Zeman, se chýlí ke konci. I ti největší optimisté už dnes pochopili, že nic takového se zkrátka nestane. Díky hlavě státu dnes víme i proč.

Od prohlášení Miloše Zemana, že Čína zastaví kvůli politice pražských radních financování nejstaršího českého fotbalového klubu, uplynulo už pár desítek hodin. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík byl ale pořád jak na trní.

„Fakt nevím, co tím prezident myslel,“ odpovídal asi už po milionté ve VIP boxu vršovického stadionu svým známým, kteří se zajímali, co se to děje. „Snad se to dozvím na Hradě, mám tam příští týden namířeno,“ zadoufal.

Tvrdíkovo tápání redakci Neovlivní.cz popsalo hned několik návštěvníků říjnového fotbalového zápasu, kteří mu byli přítomni.

Článek o čínských penězích a Slavii vyšel v říjnovém časopise Neovlivní.cz. Předplatit jej můžete i jako dárek.

Jenže ani po avizované návštěvě Hradu, kde podle informací Neovlivní.cz jednal s prezidentovým poradcem a klíčovou postavou Martinem Nejedlým, se toho navenek moc nevyřešilo. Naopak. Nejistotu posílilo další Zemanovo veřejné prohlášení, v němž rovnou prosí čínské politbyro o finanční pomoc.

„Prezident republiky požádal prezidenta ČLR, aby pokračovaly pragmatické projekty česko-čínské spolupráce… Prezident republiky se zároveň obrátil dopisem na předsedu představenstva společnosti CITIC Group, kdy vyzval k dalšímu rozvoji aktiv a aktivit společnosti CITIC Group v České republice, včetně pokračování podpory společnosti CITIC pro fotbalový klub SK Slavia Praha,“ nastínil obsah prezidentova dopisu jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Dopis měl uklidnit Jaroslava Tvrdíka a fanoušky Slavie. Fakticky jím ale dal Miloš Zeman najevo, jak to s čínskými investicemi v Česku ve skutečnosti je: Pokud zde čínské skupiny vůbec utrácejí nějaké peníze, je to hlavně a především kvůli němu. A s byznysem to nemá nic společného.

Výše popsané tvrzení a prezidentovy překvapivé výroky jsou přitom jedním z posledních dílků skládačky ve v zásadě neuvěřitelném příběhu, který na Neovlivní.cz popisujeme od loňského roku.

Tehdy byl v Číně zatčen Jie Ťien-ming, zakladatel tamní společnosti CEFC, od níž si Hrad a Jaroslav Tvrdík slibovali mnohamiliardové investice v České republice. Jenže ty stále nepřicházely, a když byl Jie Ťien-ming zatčen, celá konstrukce se definitivně zhroutila. Ukázalo se, že pan Jie obelhal i českého prezidenta.

Postupně jsme vypátrali, že Jie Ťien-ming nebyl žádný prominentní potomek komunistických generálů, ale obyčejný syn dřevařského dělníka z provincie Fu-ťien. Právě s ohledem na svůj původ neměl exkluzivní kontakty na čínskou politickou a vojenskou elitu a potřeboval někoho, kdo by mu otevřel dveře k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

A jak jsme zjistili a popsali v loňském březnovém vydání časopisu Neovlivní.cz, tím někým se stal český prezident Miloš Zeman.

Stále zatím nevíme, co přesně Jie Ťien-ming a jeho styčný důstojník pro Českou republiku Jaroslav Tvrdík prezidentovi namluvili, každopádně Miloš Zeman z pana Jie udělal svého zvláštního poradce. V roce 2015 jej přibral do své oficiální delegace, a i přes ostré protesty tehdejšího šéfa protokolu Jindřicha Forejta jej představil čínskému prezidentovi.

Všechny tyto historky z minulosti jsou důležité proto, abychom chápali, co se odehrává nyní.

Co tedy bude dál? Kdy Čína zavře kohoutky do Slavie? A přijdou vůbec nějaké další peníze? Odpovědi jsme hledali v listopadovém tištěném časopise Neovlivni.cz. Cesta k němu vede tudy: