Další Rusové kolem Juniora. Pracovali pro KGB?

Když premiér uklidil syna na Krym, v jeho blízkosti se pohybovali neznámí Rusové. Existuje podezření, že pracovali pro ruské tajné služby.

Policie, která se musí díky svědectví Andreje Babiše mladšího znovu zabývat jeho nedobrovolným pobytem na okupovaném Krymu, získala nové informace nasvědčující bezpečnostnímu riziku českého premiéra.

Do země okupované Rusy odvezl syna předsedy vlády ruský řidič Agrofertu Petr Protopopov. Nebyl ale jediným Rusem, který byl v té době se synem premiéra na Krymu v kontaktu. Protopopov k němu přivedl další dva Rusy, jejichž identita a především povolání nejsou známy.


Fotka, která se “ztratila” ze spisu. Junior je na ní s matkou a má doložit, že se žádný únos nekonal. Anabázi s fotkou jsme popsali v zářijovém vydání tištěného časopisu. Zdroj: Neovlivní.cz

Podle zjištění Neovlivní.cz tyto informace obsahuje vyšetřovací spis k případu Krym. A do protokolu informace o dvou dalších Rusech při nedávném výslechu potvrdil i Andrej Babiš mladší.

“Nevím, co byli zač. Mluvili rusky a přivedl je Protopopov,” uvedl následně pro Neovlivní.cz premiérův syn.

Policie nyní pod dohledem státního zástupce řeší, co s případem dál. Zda jej po výpovědi Andreje Babiše mladšího znovu otevře nebo uvěří verzi premiéra, že si jeho syn vymýšlí. “Žádné nové informace ke zveřejnění zatím nejsou,” reagoval na dotazy ohledně posunu v případu státní zástupce Jan Lelek.


¨ˇČTĚTE TAKÉ: Jak Protopopová chránila premiéra a co policie ztratila ze spisu


To, že se indisponovaný premiérův syn pohyboval na okupovaném území a nadto v přítomnosti hned několika Rusů s neznámým pozadím, považují experti na špionáž a Rusko za jasné bezpečnostní riziko pro českého předsedu vlády. Krym coby okupované území suverénního státu je pod drobnohledem ruských a ukrajinských zpravodajských služeb. Dva neznámí Rusové v blízkosti Juniora mohlo být právě z tajných služeb.

“Je to bezpečnostní riziko. Jste-li osoba nějak zajímavá pro tu druhou stranu, může být stát nebo někdo jiný skrze tu situaci vydíraný,” potvrzuje diplomat a někdejší velvyslanec v Moskvě Petr Kolář.

Klíčové totiž je, že premiérův syn se ocitl na Krymu na konci roku 2017. To, že to bylo proti jeho vůli, jsme vypátrali a zveřejnili až téměř o rok později. Andrej Babiš mladší byl na Krymu pod farmaky, kterému naordinovala jeho někdejší lékařka a manželka ruského řidiče Dita Protopopová. Pokud kdokoli využil Juniorovy indispozice a například zinscenoval kompromitující situace, měl 11 měsíců na to, aby s tím pracoval.

V roce 2018 byl už Andrej Babiš v pozici premiéra a v témže roce se rozhodovalo například o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, o kterou měli Rusové zájem. “V tom mezičase, než se celý příběh dostal na veřejnost, mohlo dojít k vydírání. Metody ruských zpravodajských služeb jsou následovné: buď vás získají ke spolupráci z přesvědčení, nebo vás koupí nebo vás získají pomocí vydírání,” dodal Kolář.

Petr Protopopov přivedl k Juniorovi nejen dva zmiňované Rusy, ale také Jelizavetu M.. Mladou ženu, kterou premiér Andrej Babiš označoval za snoubenku svého syna a dokazoval tak, že jeho potomek vše podnikal dobrovolně. “Našel si tam přítelkyni,” tvrdil Babiš otec.

Jelizaveta M., ač národností Ukrajinka, se netajila svým proruským smýšlením. A dávala to najevo i na sociálních sítích. Zveřejnila například záběry z roku 2014, na nichž je zachycen její syn s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, který tehdy Krym (právě od roku 2014 anektovaný Ruskem) navštívil. Jelizaveta M. měla také zálibu ve “svatojiřských stužkách”, které jsou na Ukrajině oficiálně zakázané a pro mnoho Ukrajinců jsou symbolem proruského separatismu.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Nastrčená snoubenka Juniora: Obdivovatelka Kremlu


“Rozešel jsem se s ní, jakmile jsem zjistil, že je proruská. Nevěděl jsem to. Stoprocentně mi ji Protopopov nastrčil,” komentuje to dnes s odstupem premiérův syn.

Identitu všech Rusů kolem Juniora by mohl osvětlit právě Protopopov. Ruský řidič, který pracoval pro předsedu vlády, se k tomu ale nemá. “Už mi nikdy nevolejte,” řekl a zavěsil telefon.

Celá cesta premiérova syna je s ohledem společenské postavení Andreje Babiše nepochopitelná. Babiš tvrdí, že syn je nemocný. Proč své dítě v takovém stavu pošle na okupované území a ne do švýcarského sanatoria, nikdy nevysvětlil.

“V obdobných případech se to dělá tak, že když se mají do zahraničí vypravit oficiální představitelé státu či jejich rodiny, vybavují se diplomatickým pasem, aby měli lepší krytí. Jde o to, aby se na ně vztahovaly výsady imunity a mohl se o ně stát poprat, pokud by to bylo třeba,” doplňuje diplomat Kolář okolnosti cest, kde existuje nějaké riziko.

A to samé říká i bývalý šéf tajné služby BIS Jiří Růžek. “Když pominu bezpečnostní aspekty, celá ta záležitost je lidsky a společensky zdivočelá. Nevíme nic o těch lidech, kteří tam s premiérovým synem byli, vlastně nevíme ani to, kde se vzal Protopopov. Je to věcí tajných služeb, které by to měly prozkoumat,” uvedl Jiří Růžek.

Jenže BIS v této věci nepodnikla nic, co by jakýmkoli způsobem mohlo poškodit pozici premiéra Andreje Babiše. Jak už jsme psali, informace o pozadí cesty jeho syna na Krym přitom tajné služby měly.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email