© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Obě akce mají podle portálu, za nímž stojí bývalý členové CIA a diplomaté, na svědomí agenti GRU.
Americký bezpečnostní web OpsLens zveřejnil teorii, podle níž za únosem pěti Čechů v Libanonu v roce 2015 stála ruská zpravodajská služba GRU. Stejná služba, která podle oficiální verze BIS stojí za výbuchem ve vrbětickém skladu zbraní.
Pětice Čechů, včetně příslušníka vojenské tajné služby, byla unesena poté, co byl v Praze zatčen Libanonec Alí Fajád, skutečné eso mezinárodního obchodu se zbraněmi. Portál OpsLens nyní tvrdí, že Fajád byl spolupracovníkem ruské GRU. A únos Čechů naplánovali Rusové, aby zachránili Fajáda před vydáním do Spojených států. A tedy zabránili možnému vyzrazení informací při jeho výslechu.
“Fajád byl zatčen a zatímco česká vláda diskutovala o jeho vydání do Ameriky, agenti GRU vymysleli neuvěřitelný plán zahrnující únos v Libanonu. Následně byl Fajád propuštěn výměnou za několik českých občanů, včetně českého vojenského zpravodajského důstojníka,” napsala autorka článku Shelly Mateer, která o sobě uvádí, že pracovala pro americkou tajnou službu CIA.
LETNÍ SPECIÁL NEOVLIVNÍ.CZ: Vrbětická špionážní hra. Oč jde ve skutečnosti?
Okolnosti únosu českých občanů zůstaly i po jejich návratu dodnes nevyjasněné. Policie se přiklonila k verzi, že Češi byli unesení v souvislosti s Fajádovou kauzou, důkazy pro obvinění konkrétních lidí ale nenašla. Případ byl proto odložen. Podle zjištění Neovlivní.cz vyšetřování skončilo ve ztracenu hlavně proto, že v něm hrálo roli příliš mnoho zájmů hned několika zpravodajských služeb. Českých, ale i zahraničních. Včetně těch amerických a izraelských.
Nejnovější propojení Fajáda a ruské GRU je přitom poněkud překvapivé. Objevuje se navíc ve chvíli, kdy se Česká republika kvůli vrbětické kauze ocitla v diplomatické válce s Ruskem, v níž zůstala země osamocena. Redakce Neovlivní.cz je v kontaktu s autorkou textu na OpsLens Shelly Mateer. Ta však zatím na otázku, čím lze podložit informaci o spolupráci Fajáda s Rusy, neodpověděla. “Na téma Fajád chystáme další články,” uvedla zatím.
Alí Fajád přitom byl prokazatelně spolupracovníkem hned několika tajných služeb, o těch ruských se ale dosud veřejně nemluvilo. K Fajádovi se nejprve oficiálně přihlásila libanonská rozvědka, která uvedla, že její agent plnil před zatčením v Praze misi pro vojenskou zpravodajskou službu Libanonu. Fajád byl také spojovaný s ukrajinskou tajnou službu. Mimo jiné měl ukrajinské občanství a skrze Ukrajinu také organizoval řadu transakcí se zbraněmi, jak potvrdilo vyšetřování únosu Čechů.
A tady se dostáváme ke spojení s Vrběticemi. Alí Fajád totiž podle informací Neovlivní.cz pro část svých zbrojních obchodů, které se odehrávaly přes území Ukrajiny, využíval právě vrbětické muniční sklady.
“Byl jedním z mnoha obchodníků se zbraněmi, jehož transakce se děly se zbožím uloženým ve Vrběticích. Není to nic výjimečného, v podstatě každý, kdo dělal obchody se zbraněmi, dříve či později tamní sklady využil. Chodili tam jak do špajzu,” potvrdil pod podmínkou anonymity zdroj z bezpečnostních složek.
Propojení Fajáda na agenty ruské GRU však zatím není doloženo, byť z amerických zpravodajských služeb unikaly už v minulosti náznaky, že má obchodník se zbraněmi nadstandardní kontakty s Kremlem. Sám Fajád byl zatčen v pražském hotelu Sheraton půl roku před prvním výbuchem ve Vrběticích v roce 2014.
Redakce Neovlivní.cz informace o propojení vrbětických skladů a Alí Fajáda shromažďovala poslední čtyři týdny. Dosavadní zjištění ohledně jeho vazeb na Putinovy tajné služby potvrzují jen to, že Fajád zprostředkoval obří zbrojní obchod mezi Ruskem a Irákem v roce 2012. A dokonce se účastnil schůzky, na níž ruský prezident Putin přijal tehdejšího iráckého premiéra Málikího.
Fajádovo údajné napojení na ruskou GRU a propojení s únosem pětice Čechů nyní podle webu OpsLens budou vyšetřovat americké bezpečnostní složky. Vrbětická kauza ale kromě toho nasvítila i řadu mezinárodních operací tajných služeb a obchodů se zbraněmi, které ne vždy probíhaly zcela legálně. A spousta mocných tak nemá zájem, aby se v tom cokoli vyšetřovalo.
Co ohrožuje vyšetřování vrbětických výbuchů? Proč se Američani a Britové zlobí na BIS? Pátrání Sabiny Slonkové v Letním speciálu Neovlivní.cz, který můžete objednávat ZDE.
Zdroj náhledové foto: Policie ČR