Muž, který může poslat k soudu premiéra. Udělá to?

Dotační případ Čapí hnízdo, který provází Andreje Babiše po celou dobu fungování ve vrcholové politice, je ve finále. Policie dokončila svoji práci a podle informací Neovlivní.cz navrhne žalobci, aby premiéra a jeho rodinu postavil kvůli podezření z dotačního podvodu před soud. Jenže to se nakonec vůbec nemusí stát.

Jaroslav Šaroch. Muž, který se může stát prvním státním zástupcem, jenž poslal před soud českého premiéra ještě ve funkci. Jestli to ale nakonec pražský návladní udělá, to vůbec není jisté.

Jak už jsme informovali, policejní komisař Pavel Nevtípil je připraven podat Šarochovi návrh, aby obviněné v kauze Čapí hnízdo obžaloval. Čeká jen na to, jestli budou právníci premiéra a spol. navrhovat nějaké doplnění spisu.

A pak už je na tahu právě Jaroslav Šaroch. On sám svůj postoj prozradit nechce. “Nezlobte se. Ale nebudu se k ničemu vyjadřovat,” opakuje do telefonu už několik měsíců na žádosti o rozhovor.

SPECIÁL
 » Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda

Doposud komisaře Nevtípila vždy podržel, šel s ním do Sněmovny zdůvodňovat policejní žádost o premiérovo vydání. Posvětil jeho obvinění a zamítl stížnosti Babišových advokátů.

Zároveň ale v porovnání s jinými žalobci pracuje v poněkud volnějším tempu. Nikoli proto, že by se flákal. Jaroslav Šaroch má zkrátka pověst hnidopicha. To, s čím se jeho kolegové vypořádají ve dvou odstavcích, Šaroch pořeší na dvou stránkách. Je zkrátka extrémně pečlivý a důkladný, neponechává nic náhodě.

I kvůli svému pracovnímu tempu se loni dostal do křížku s vrchním státním zastupitelstvím, které mu vyčítá, že při dozoru na Nevtípilovu práci nebyl dostatečně důrazný a efektivní.

A je fakt, že například až na sklonku vyšetřování požadoval do spisu doplnit výpovědi svědků, které mohl Nevtípilovi nařídit už dávno. Šlo o zaměstnance britské banky HSBC, která stavbu areálu Čapí hnízdo na žádost Andreje Babiše úvěrovala.

Ze zákulisních informací ale současně vyplývá, že od loňského podzimu se Šaroch cítí být pod značným tlakem. Ostatně stejně jako Nevtípil, kterého dokonce z podnětu jeho vlastních nadřízených prověřuje generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zatímco Nevtípil už svým šéfům avizoval, že hodlá v kauze Čapí hnízdo podat návrh na obžalobu, ze strany Šarocha směrem k nadřízeným podle zjištění Neovlivní.cz žádná jednoznačná informace nepřišla. Už zkraje března jsme přitom popsali, že v zákulisí justice a bezpečnostních kruhů vzniká plán, jak premiérovi pomoci. Například tím, že případ bude takzvaně překvalifikován, tedy, že se změní úmyslný trestný čin na neúmyslný a ten bude následně promlčen.

Každopádně Šaroch nemá žádnou lhůtu, do kdy musí o případné obžalobě premiéra rozhodnout. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale před časem v rozhovoru pro SeznamZprávy uvedl, že rozuzlení v kauze očekává v  květnu.