Bitva o “nejkrásnější” zákon začala. Které firmy vylobbují výjimku?

Přesně čtrnáct dní už platí “nejkrásnější zákon“, jak protikorupční aktivisté přezdívají normě, která nařizuje státu, krajům, obcím a jejich firmám zveřejňovat v registru všechny smlouvy nad 50 tisíc korun. A už teď je jisté, že řada z nich využije ročního testovacího období, během něhož nehrozí žádný postih, když smlouvy nezveřejní. Naopak: roční odklad hodlají využít k tomu, aby se zasadily o změnu zákona.

Při letmém pohledu na stránky smlouvy.gov.cz je to více než zřejmé: Zatímco malé obce či města se nijak nebrání zveřejňovat kontrakty, které uzavírají, u velkých firem, kterým do rozpočtů tečou veřejné peníze, je ochota zveřejňovat prakticky nulová. V registru nenajdete jedinou smlouvu České televize, pouhé čtyři smlouvy Českého rozhlasu, žádnou smlouvu Budvaru. Dalo by se pokračovat.

Platforma Rekonstrukce státu, která za registr smluv bojovala, zveřejnila před pár dny statistiku, z níž vyplývá, že poslanci napříč stranami v tuto chvíli podali už osmadvacet návrhů na výjimky z povinnosti smlouvy zveřejňovat.

Výjimku už během schvalování zákona získal ČEZ. Nově by ji mohly získat vysoké školy, zdravotnická zařízení, veřejnoprávní média. Ostatně, šéf České televize Petr Dvořák před poslanci apeloval, že pokud by zákon dopadal na televizi dříve, nebývala by mohla uzavřít smlouvu o přenosech z olympijských her v letech 2018 až 2020.

Fakta o registru smluv

• Kontrakty se zveřejňují na stránkách smlouvy.gov.cz
• Smlouvy v hodnotě nad 50 tisíc korun musí od 1. 7. zveřejňovat celkem 13 500 subjektů – stát, jeho úřady, kraje, obce s rozšířenou působností. Firmy vlastněné státem, krajem a obcemi. Veřejné vysoké školy.
• Systém je v ročním testovacím období, za pochybení nehrozí sankce. Za rok začne platit, že nezveřejněná smlouva je neplatná.
• Podle odhadů platformy Rekonstrukce státu se díky registru nově “odtemní” veřejné prostředky za 325 miliard ročně a napraví nesprávné zveřejňování smluv z veřejných zakázek v rozsahu přes 200 miliard.

O výjimku žádá i Budějovický Budvar. Ten sice není příjemcem veřejných peněz, z dat ministerstva zemědělství vyplývá, že je čistým plátcem do veřejných rozpočtů – je to však národní podnik. “Norma by dostala Budvar do nerovnoprávného postavení vůči konkurenci,” uvedl ředitel společnosti Jiří Boček.

Jeho slova přitom potvrzují dva posudky, které během schvalování normy neměli zákonodárci v rukou. Jde jednak o stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), druhak o studii, kterou pro ministerstvo vnitra připravila společnost Deloitte. Oba materiály se ve svých závěrech shodují, že zveřejňování smluv firmy napojené na městské/obecní/státní peníze významně poškodí.

Deloitte například vyčíslila, že roční obrat České pošty by poté, co začne státní podnik zveřejňovat smlouvy, mohl klesnout až o 5,3 miliardy korun. “Zveřejněním smluv by mohlo dojít k úniku obchodních informací, které by mohla konkurence využít k získání stávajících klientů České pošty, což by mělo za následek pokles jejích tržeb a tržního postavení,” citovaly ze zprávy Hospodářské noviny.

Antimonopolní úřad píše v podstatě totéž. A už předem upozornil, že nemá šanci tisíce zveřejňovaných smluv kontrolovat. Reagovat bude pouze na podněty od whistleblowerů, kteří na podezřelé kontrakty upozorní.

Z ankety deníku Neovlivní.cz mezi několika poslanci je přitom jasné, že příští měsíce bude probíhat tuhá bitva o úpravy zákona. Firmy, které se cítí normou ohroženy, už kontaktovaly některé ze zákonodárců a lobbují za změny. Návrhy, kdo všechno by mohl z působnosti zákona vypadnout, už jsou na světě. Jde mimo jiné o zmiňovaný Budvar či Českou televizi. Poslanci o nich ale budou hlasovat nejdřív na podzim.

Kromě toho se ale rodí i návrhy, jak zákon v jistém ohledu zpřísnit. Lidovecký místopředseda Jan Bartošek například plánuje, že by smlouvy měly zveřejňovat i neziskové organizace, pokud čerpají z veřejných peněz nad dva miliony korun dotací.

A stejně tak někteří poslanci plánují, že by zákon mohli použít i v politické bitvě proti impériu Andreje Babiše. Chystá se proto podle informací Neovlivní.cz návrh, který by Babišovu Agrofertu ukládal zveřejňovat všechny smlouvy právě s argumentem, že firmy holdingu patří mezi největší příjemce veřejných peněz.

Čtěte také: Miliardář v politice přiměl konkurenci přepsat další zákony »