Bitva s Pokorného soudem: 1:0 pro Světlíka

Čerstvý verdikt obvodního soudu, díky němuž šéf Vítkovických železáren Jan Světlík zatím nemusí platit 1,7 miliardy korun korun Davidovi Beranovi za prohranou arbitráž, znamená dílčí prohru po rozhodčí soud ovládaný právníkem Radkem Pokorným. Rozhodci původně nařídili Světlíkovi, aby Beranovi zaplatil. Obvodní soud ale nevylučuje, že Světlík má pravdu, když tvrdí, že arbitráž neproběhla fér.

Pro přesnost: obvodní soud automaticky neříká, že arbitráž byla nezákonná a její miliardový verdikt by měl být zrušen, to posoudí jiný soud. Podle zjištění Neovlivní.cz ale obvodní soud připouští, že na Světlíkových argumentech například o podjatosti rozhodců může něco být. Jinak řečeno – nesmetl jeho tvrzení jako nepodložená.

Více o sporu o arbitráže:

» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie
» Babiš a Sobotka svedou bitvu o právníka Pokorného
» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba

Dokládají to následující věty z rozsudku obvodního soudu, který má Neovlivní.cz k dispozici. “Soud je toho názoru, aniž předjímá v této fázi výsledek sporu, že budou-li v následném řízení prokázány žalobou tvrzené skutečnosti, a to zejména vady postupu rozhodců zasahující do práva účastníka věc před rozhodci projednat, spočívající například v absenci poučení dle § 118a o.s.ř., ale také budou prokázány tvrzení směřující k doložení podjatosti rozhodujícího rozhodce, lze uzavřít, že žaloba byla podána důvodně. Soud tak uzavírá, že s ohledem na uvedené jsou zde dány důvody pro odklad vykonatelnosti předmětného rozhodčího nálezu do právní moci rozhodnutí o návrhu na zrušení shora uvedeného podkladového rozhodnutí,” napsal soud právní řečí do rozsudku.

Rozhodčí soud při hospodářské komoře, jehož místopředsedou a klíčovou postavou je právě premiérův přítel Radek Pokorný, jakékoli pochybnosti o svém postupu již dříve odmítl.

Nejnovější verdikt obecného soudu je ale pro arbitry o to nepříjemnější, že celou kauzu řeší policie. Ta prověřuje, zda svým rozhodnutím v miliardovém sporu Světlík-Beran rozhodci nespáchali trestný čin (více zde »). A současně jde o první případ, kdy se kriminalisté rozhodli podívat se na fungování rozhodčího soudu, který již delší dobu čelí kritice (například ve sporu státu se Škodou Transportation, psali jsme zde ») mimo jiné kvůli pochybnostem o podjatosti rozhodců.

Vyšetřující úřady již před časem pro deník Neovlivní.cz potvrdily, že berou Světlíkovy informace vážně a policie se začala postupem arbitrů zabývat. “Byly zahájeny úkony trestního řízení. Nebudeme ovšem zveřejňovat právní kvalifikaci,” uvedla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Posun ve vyšetřování lze podle informací Neovlivní.cz očekávat až po Novém roce. Pak bude jasno i to, zda bude za arbitrážní rozhodnutí někdo obviněný.