Bobošíková a Obzinová. Vánoční překvapení pro veřejnoprávní média

V prosinci 2000 vypukla revolta v České televizi. O jedenadvacet let později vypadá situace dost podobně ve veřejnoprávním rozhlase.

Je to tak trochu jako přes kopírák. Těsně před vánočními svátky v roce 2000 se šéfkou zpravodajství v České televizi stala Jana Bobošíková. Vystrčil ji před sebe nově jmenovaný generální ředitel ČT Jiří Hodač, muž s minimální autoritou. Bobošíková s vazbami na bývalého premiéra Václava Klause měla umravnit vzpurné redaktory, což nakonec vyústilo v televizní krizi a nakonec stejně vedlo k Hodačovu pádu.


Redaktoři ČRo protestují proti Jitce Obzinové Foto: redaktoři ČRo.

O jedenadvacet let později se na Vánoce skoro to samé odehrává v Českém rozhlasu. Jeho šéf René Zavoral povolal bývalou novinářku a manažerku televize Prima Jitku Obzinovou, aby místo Jana Pokorného řídila zpravodajství rozhlasu.

A vzpoura byla na světě. Obzinové redaktoři vyčítají její postoje z televize Prima k uprchlické krizi a také manipulaci s obsahem zpravodajství. Bývalý moderátor Primy Tomáš Drahoňovský například zveřejnil, že Obzinová chtěla, aby televize před prezidentskou volbou stranila Miloši Zemanovi.

Zavoralův krok přitom navenek nevypadá příliš logicky. Český rozhlas totiž pod jeho vedením nikdy nepatřil mezi kritická média, která by ve vysílání šla vládě po krku. Politickým kauzám a přešlapům vrcholových politiků se tak věnoval především zpravodajský server iRozhlas.cz pod hlavičkou ČRo. Z hlediska vlivu a dosahu je ale klíčové právě rozhlasové vysílání.

Příběhy z roku 2000 a 2021 jsou si podobné i v tom, že obě ženy dostaly od svých šéfů roli jakéhosi Viktora Čističe. V případě Jitky Obzinové to překvapivě ředitel Zavoral dokonce napsal do tiskové zprávy. „Nastávající období si bude žádat v čele zpravodajství manažera krizového, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství,” uvedl Zavoral.

Taková vyjádření jsou v případě personálních změn, které mohou vyvolat napětí v týmu, absolutně vyloučena. Pokud jimi vedení nesleduje zcela opačné cíle: tedy krizi vyvolat a donutit zaměstnance, aby sami odešli. Bez odstupného.

Jestli chtěl šéf veřejnoprávního rozhlasu bezbolestně ušetřit a nakolik se mu to povede, ukáží příští dny. Zatím se redaktoři zpravodajství spokojili s protestní peticí. Výpovědi zatím hromadně nedávají.

Však také Jana Bobošíková redaktorům rozhlasu na svém twitterovém účtu vzkazuje: “Už je to tu zase. Majitelé JEDNÉ pravdy se cítí ohroženi, a tak bojují za nezávislost. Mám lepší návrh. Co namísto petice napsat výpověď?!”

Zdroj náhledové foto: Redaktoři ČRo

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email