Bonusy pro Agrofert a spol. bude řešit senátní komise

Senátoři chtějí vysvětlení, proč v éře covidu mají silné firmy získat miliardy na kompenzačních bonusech

Miliardové kompenzační bonusy za emisní povolenky, které z rozhodnutí vlády získají velké firmy, včetně premiérova Agrofertu, bude řešit senátní Komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků.

“Tento bod jsme v úterý zařadili na program příštího zasedání, které se uskuteční za týden. Chceme odpovědi na řadu našich otázek,” uvedl senátor a člen komise Lukáš Wagenknecht.


Vláda kompenzuje velkým firmám ceny emisních povolenek. Ilustrace: Shutterstock

Vládní nařízení o bonusech pro Agrofert a spol., které vláda v tichosti schválila na konci roku, jsme popsali ZDE.

O miliardové kompenzaci pro silné firmy kabinet Andreje Babiše rozhodl v době vrcholící koronavirové epidemie, kdy vláda dluží zdravotníkům covidové odměny, odmítá adekvátně odškodňovat zavřené podniky a ministryně financí Alena Schillerová otevřeně mluví o tom, že v lockdownu země ekonomicky vydrží jen do půlky letošního roku.

Za své rozhodnutí vláda sklidila kritiku expertů i opozice. Ti upozorňovali především na to, že vláda zvýhodňuje část byznysu.

“Dvakrát špatně. Namísto dostatečné kompenzace zavřených nebo omezených sektorů stát kompenzuje odvětví, které omezeno není. Namísto tlaku státu na snižování znečištění stát kompenzuje rostoucí cenu emisních povolenek, která má nutit podniky snižovat emise,” komentovala vládní nařízení na svém twitterovém účtu rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Senátoři se pozastavují také nad faktem, že z vládního nařízení je zřejmé, že částka, kterou vláda hodlá vyplatit, není nijak omezená. A stanoviska jednotlivých úřadů o její výši se rozcházejí.

Konkrétní cifru, kterou má stát napevno v rozpočtu připravenou, neobsahuje ani vládní nařízení. Důvodová zpráva počítá s maximální výší 3,7 miliardy, současně v ní ale stojí, že konečnou částku má určit vláda ve svém nařízení.

Celkově by v přitom podle důvodové zprávy v příštích deseti letech měly firmy na kompenzačních bonusech inkasovat až 40 miliard. “Při předpokladu maximálních kompenzací (tzn. ve výši 25 % z výnosů dražeb emisních povolenek) se celkové kompenzace za období 2020-2030 odhadují na 34 – 41 mld. Kč,” uvádí dokument.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale v oficiálním stanovisku mluví pro letošní rok o částce “nejméně 1,33 miliardy”. Ministerstvo životního prostředí pak pro jistotu říká, že konečná částka není vůbec stanovena. A její finální výše bude záležet jen na tom, kolik peněz budou firmy ze státního rozpočtu požadovat.

“Výše prostředků na vyplacení kompenzací za rok 2020 bude vycházet z informací o provozních datech, která předkládají žadatelé o kompenzace podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů do 15. března. Z těchto dat bude zřejmé, o jakou celkovou výši kompenzací budou žadatelé žádat” napsal redakci Neovlivní.cz úřad Richarda Brabce.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com


Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email