Bořiči ruských mýtů jsou tu. Diplomaté EU spustili týdeník o propagandě

Záplava ruské propagandy, která zejména na internetu zaplevelila skutečné dění na Ukrajině, přiměla před létem evropské diplomaty k plánu veřejně odhalovat kremelské mýty. Teď získal plán konkrétní podobu: Týdeník, jehož první číslo vyšlo 4. listopadu.

Ukrajinští zpravodajci mají v plánu sestřelit v Sýrii americké letadlo a obvinit z toho Rusko. USA chtějí svrhnout na Rusko atomovou bombu. Západní firmy implantují úředníkům pod kůži mikročipy, aby nekladli žádný odpor. Obyvatelé USA by si přáli, aby jim vládl Vladimir Putin…

euobserver

To je jen krátký výčet podsunutých zpráv, na které během posledního měsíce narazil nový komunikační útvar EU s názvem StratCom East. Jak informoval v Bruselu etablovaný nezávislý online deník EUobserver, buňka začala vznikat v létě a jejím smyslem je “čelit pokračující dezinformační kampani” vedené Kremlem.

StratCom East je malou jednotkou, kterou řídí bývalý britský úředník EU, jednotlivé členy pak do Bruselu delegovaly členské státy. Své zastoupení má v jednotce i Česko, jde o bývalého novináře Jakuba Kalenského. Jak dále informoval EUobserver », s jednotkou spolupracuje více než 300 novinářů, blogerů, aktivistů z nevládních organizací i vládní úředníci z celé EU. Tým už zveřejnil první týdenní raport. Jde o informační bulletin s názvem Disinformation Review. “Hlavní náplní je ukázat evropské veřejnosti velký počet dezinformačních útoků, kterým čtenáři v Evropě musí čelit každý jeden den.”

Spuštěn byl rovněž profil na Twitteru », kde hodlá StratCom East zveřejňovat poznatky, které získá. Ovšem s poznámkou, že závěry a názory, které publikuje, nejsou oficiálními stanovisky EU.

Twitterový profil bořičů ruské propagandy.

Twitterový profil bořičů ruské propagandy.

Vztahy s Moskvou zřejmě hrály při spouštění celého projektu velkou roli. EUobserver citoval nejmenovaného diplomata, který se serveru svěřil, že lidé ze StratComu zatím strávili nejvíc času snahou překonat námitky některých členských států. Ty se domnívají, že by se orgány EU neměly vměšovat do toho, jaké zprávy média přinášejí. “Vzhledem k těmto skeptickým postojům je vznik týdeníku velkým pokrokem,” řekl listu diplomat.

StratCom upozornil, že sesbírané propagandistické texty sice vypadají jako zprávy, které si obvykle sdílejí jen fanoušci konspiračních teorií, ovšem jejich zdrojem jsou ruská státem řízená média. Například Channel One, Kommersant, NTV a RT.

Pokud jde o první bulletin, zachytil podle EUobserveru tým řadu cinklých informací. Například, že za vraždou ruského opozičního politika Borise Němcova je CIA. Anebo, že Polsko připravuje plán na obsazení západní Ukrajiny.

Nicméně trendem posledních dní je propojení dění na Ukrajině s konfliktem v Sýrii, kde Moskva vojensky zasahuje. Koluje už několik příběhů, podle kterých teď ukrajinští nacionalisté bojují po boku Islámského státu (IS) v Sýrii proti Rusku. A také naopak – že islámští fundamentalisté vytáhli s proruskými silami bojovat na Ukrajinu.

Zprávy byly publikovány především v ruštině, ukrajinštině a v angličtině, ale také v češtině, finštině a němčině.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf