Za kulisy: Proč končí velvyslanec v Bernu a jeho ženu řeší NBÚ?

Kdyby se manželský pár Borůvkových držel nepsaného pravidla, že diplomaté nemají být příliš vidět, ani slyšet, veřejnost by se pikantnosti z kuchyně švýcarského velvyslance nikdy nedozvěděla. Karel Borůvka totiž dostal z Černínského paláce nabídku řešit urážlivé tweety své ženy v tichosti, stažením z Bernu a “pak se uvidí”. Manželé ale dali přednost veřejnému praní špinavého prádla a výsledkem je mimo jiné řízení NBÚ, který řeší, zda Aleně Borůvkové odejme bezpečnostní prověrku.

Když si mají pamětníci vzpomenout, co bylo zlomovým okamžikem v životě sociální demokratky Aleny Borůvkové, několik z nich shodně uvádí její neúspěšnou kandidaturu na post místopředsedkyně ČSSD. I přes masivní podporu tehdejšího šéfa partaje Jiřího Paroubka jí vlivné křeslo před šesti lety uniklo. Nepřesvědčivý volební projev, pár nešťastných výroků do médií o tom, jaká je pohledná blondýna – a delegáti sjezdu měli jasno.

Alena Borůvková. Zdroj: Facebook Aleny Borůvkové

“A pak už nebylo nic jako dřív. Byla přesvědčená, že se stala obětí nespravedlivých intrik a byla naštvaná na celý svět,” popsala jedna z členek ČSSD, která byla tehdy s Borůvkovou v kontaktu.

Své pocity v sobě dlouholetá zaměstnankyně ministerstva zahraničí dusila a začala je ventilovat na sociálních sítích až po výjezdu s manželem-diplomatem do zahraničí. Na Twitter dokázala nasázet i stovku příspěvků za den. Ke své smůle v nich ale urážela novináře, jejich manželky, zaměstnance Černínského paláce i ministra zahraničí samotného. A použitý slovník? Zdrogovaná lůza, čuňata. To vše prokládala příspěvky, jak byla v kontaktu s agenty Mossadu či CIA.

I její dlouholetý zastánce Paroubek v Blesku konstatoval, že její vystupování svědčí o jejím duševním přepětí a působí na něj jako “vyjadřování zmateného člověka”.

Ministr Zaorálek poprvé zasáhl v říjnu 2015, kdy Karla Borůvku upozornil, že takto nemůže veřejně vystupovat žena velvyslance. Tweetová smršť načas přestala, záhy v ní ale Borůvková znovu pokračovala. A do Černínského paláce dorazily stížnosti adresátů jejích příspěvků. Loni se pak diplomacie s Borůvkovou dohodla, že odejde z jejích služeb. A za čas se tweety znovu rozjely.

“Problém je, že Karel Borůvka nechce chápat, že takto se žena velvyslance vyjadřovat nemůže. Bylo mu řečeno, že to vyřešíme v tichosti, že jej stáhneme a pak to dořešíme. Jenže on na to neslyšel, svojí ženu neumravnil a výsledek je takový, jaký je,” popsal poslední vyjednávání s velvyslancem Borůvkou zdroj z ministerstva zahraničí.

O ministerstvu zahraničí

» Hackeři mohli nejen na maily, ale do celého serveru českých diplomatů
» Jaká data ukradli Černínu hackeři? Úkoly z vojenského výboru EU
» Dva ruští novináři v Praze přišli o akreditaci, Moskva slibuje odvetu

Karel Borůvka potvrzuje, že mu vystupování jeho ženy přijde normální. “Tady ve Švýcarsku reprezentujeme republiku, dovolím si říct, velmi dobře. Manželka mluví několika jazyky, je tady v diplomatickém sboru velmi známá a oblíbená. Co se týká její osobní nebo twitterové komunikace, to není věc, která by tady ve Švýcarsku někoho zajímala,” uvedl Borůvka pro Radiožurnál.

Proti svému stažení z Bernu se hodlá bránit, konec kariéry diplomata si zjevně nepřipouští. Jenže ministr Zaorálek už podle informací Neovlivní.cz jednal s prezidentem Milošem Zemanem a má jeho příslib, že velvyslanec bude odvolaný. Ministr nejprve donese návrh na Borůvkovo odvolání na vládu, potvrzení ze strany prezidenta má následovat záhy. Souběžně s tím se už ministerstvo zahraničí také začalo poohlížet po novém velvyslanci, který má Borůvku nahradit.

Urážlivé příspěvky na sociálních sítích ovšem budou mít dohru i u Aleny Borůvkové. Někdejší diplomatka je totiž stále držitelkou bezpečnostní prověrky, kterou uděluje NBÚ lidem, jimž mohou rukama procházet citlivé informace. Podle zjištění Neovlivní.cz už NBÚ zahájil řízení, na jehož konci může být odejmutí prověrky. To by do budoucna mohlo Borůvkové zkomplikovat její případné další uplatnění ve státní správě.