Brabec píše do Senátu: Bonusy pro Agrofert a další upravíme

Vláda zvýhodnila premiérův holding a další firmy těsně před platností nových podmínek. Po pokynu EU musí nachystat změnu.

Babišovi ministři na konci roku 2020 – v době zuřící pandemie – našli miliardy korun na kompenzační bonusy za emisní povolenky pro vybrané firmy. Včetně premiérova Agrofertu. Popsali jsme ZDE.

Kromě toho, že Senát v reakci na zjištění Neovlivní.cz vyzval vládu k odstranění diskriminačních pravidel, se ukázalo, že vládní nařízení je v rozporu s pokynem Evropské komise pro tvorbu kompenzačních bonusů. A vláda nyní musí své rozhodnutí upravit.

Potvrdil to ministr životního prostředí Richard Brabec v korespondenci s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.

Foto: Shutterstock/Tomáš Vynikal

“Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v současné době připravuje novelu nařízení č. 565/2020 Sb., k jejímuž předložení na vládu dojde ještě v průběhu tohoto roku. Důvodem pro předložení novely je vydání Sdělení Komise obsahující nové Pokyny k některým opatřením státní podpory v souvislosti se systémem obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů po roce 2021. V souvislosti s nutnou úpravou podmínek pro poskytování kompenzací vyplývající z pokynů, dojde ke změně ustanovení vymezujících pravidla pro určování výše kompenzací,” píše Brabec v dopise, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Z dopisu není zřejmé, co přesně se změní. Stejně tak není jasné, zda bonusy zůstanou i Agrofertu, ačkoli Senát již vyzval vládu, aby kvůli střetu zájmů premiéra platby pro jeho holding zastavila.

Ministerstvo životního prostředí následně redakci Neovlivní.cz sdělilo, že upravovat se bude okruh firem, které na bonusy dosáhnou. “Jednou ze změn je i výčet odvětví, která můžou o kompenzace žádat. Některá odvětví nově přibyla (např. výroba rafinovaných ropných produktů), jiná byla vyřazena (např. výroba hnojiv),” uvedla Dominika Pospíšilová z Brabcova úřadu.

Ministerstvo ovšem netuší, zda už stát nějaké peníze z kompenzačních bonusů rozeslal, případně kolik z toho připadlo Agrofertu. “Žádosti o kompenzace a vyplácení kompenzací je v kompetenci MPO, obraťte se proto, prosím, přímo na ně,” odkázala na Havlíčkův resort Pospíšilová. 


ČTĚTE TAKÉ: Babišova vlády přiklepla bonusy Babišovým firmám


Ministerstvo průmyslu a obchodu ale zatím na zaslané dotazy nereagovalo.

Ministr životního prostředí Brabec sice v korespondenci se Senátem uznává, že se musí vládní nařízení změnit. Výslovně ale tvrdí, že to zcela jistě nesouvisí s premiérovým holdingem. “Je třeba zcela odmítnout tvrzení, že nařízení vlády obsahuje jakékoli diskriminační ustanovení,” stojí v ministrově dopise.

Senát má ale zjevně opačný názor, který dal najevo ve svém usnesení z letošního dubna. Postup vlády označil za prokazatelně diskriminační, protože na bonusy dosáhl jen okruh vybraných firem. “Poskytnutí podpory ve prospěch společností ze Svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše je navíc zjevně protiprávní a MPO by poskytnutí takové podpory mělo zamezit,” stojí v důvodové zprávě komise, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Senátoři navíc upozornili, že ceny elektřiny na trzích se v posledních letech neměnily, a tedy nevznikla potřeba kompenzací za rok 2020. “Podpora za rok 2020 se přiznává post hoc, tedy až zpětně za rok 2020, kdy už neovlivní dopad do hospodaření a plánování firem.  Podpora za rok 2020 je vzhledem k poskytnutí ex-post a vzhledem k ceně elektřiny v tomto roce neúčelná, nehospodárná a neefektivní,” píší senátoři.

Jak už jsme popsali, Babišova vláda o kompenzačních bonusech, na které má v příštích deseti letech padnout 40 miliard, rozhodla v tichosti na konci loňského roku. A tedy těsně před tím, než vyšly v platnost podmínky Evropské komise, kvůli nimž musí nyní své nařízení upravit.

Otázka, zda již někdo peníze z bonusů dostal, je tedy klíčová. Pokud ano, šlo by o protiprávní postup, protože od ledna letošního roku pro vyplácení kompenzačních bonusů platily jiné podmínky.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Tomáš Vynikal


Text vznikl za podpory NFNZ

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email