Protikorupční policie začala znovu zkoumat aféru Pandur

Policie bude zkoumat výroky někdejšího zákulisního hráče číslo 1 Marka Dalíka z rozhovoru, který poskytl redakci Neovlivní.cz. Detektivům to uložila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policie se zajímá nejen o kauzu Pandur, kvůli níž soud poslal Dalíka na čtyři roky do vězení. Zkoumat bude i další případy, o nichž někdejší Topolánkův spolupracovník v rozhovoru mluvil.

Čtyři dlouhé roky Marek Dalík mlčel o okolnostech miliardového armádního kontraktu na obrněnce Pandur, kvůli nimž byl v říjnu 2012 zatčen. Podle žalobců a následně i soudu si měl v souvislosti s obchodem říct o půlmiliardový úplatek.

Dalík jakoukoli korupci popřel, detaily obchodu si ale nechal pro sebe a neřekl je ani u soudu. Teprve po pravomocném rozsudku promluvil o zákulisí zbrojní zakázky pro tištěný magazín Neovlivní.cz.

K tématu

neovlivni_magazin_mesicnik_4-2
» Mám strach, říká Marek Dalík. Nástup do vězení se blíží
» Dalíkovi právníci podali dovolání k Nejvyššímu soudu
 » Smlouva k Pandurům: půl miliardy pro firmu blízkou ČSSD
 » Čtyři roky pro Dalíka. Ani soudy si nejsou jisté, co se vlastně stalo 

Jeho verze zní: nešlo o úplatek, ale provizi na základě standardní provizní smlouvy. Provize ani smlouva navíc nebyla určená mě, byl jsem jen prostředník.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž tým Dalíka zatýkal a později poslal k soudu, na jeho slova reagovala obratem. Uložila detektivům protikorupční služby, aby jeho výroky začali zkoumat. “Zabýváme se všemi informacemi, které mají vztah k věcem v naší gesci,” vysvětlila bez bližších podrobností Bradáčová.

Marek Dalík nastoupil do vězení 1. září v posledních minutách stanovené lhůty, tedy krátce před 16:00.

Čtěte také: Marek Dalík den před nástupem do vězení odletěl do zahraničí »

Jeho slova, ani případné nové vyšetřování policie, totiž na povinnosti nastoupit do vězení nic neměnila. Teprve kdyby se ukázalo, že se ničeho nezákonného nedopustil a objevili se například noví svědci, může Dalík doufat v obnovu procesu.

A jak sám říká ve zmiňovaném rozhovoru », může si za to sám. Věřil totiž, že ho v tom ostatní nenechají a jeho verzi potvrdí. Jenže to se nestalo. “Prosil jsem je, aby říkali pravdu. A oni mě poslali do prčic,” zdůvodnil své mlčení.

Promluvil až poté, co si vyslechl definitivní trest. Jeho advokáti nyní podle informací Neovlivní.cz vyjednávají s několika svědky, u nichž je šance, že by nakonec Dalíkovu verzi podpořili. Pokud by se to stalo a úřady by Dalíkovu verzi potvrdily, znamenalo by to potíže pro řadu vlivných postav tuzemské politiky a byznysu.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_velke_pismo