Bratři Rathové se soudí o dědictví po otci

Když před čtyřmi roky našla policie během památného zatýkání tehdejšího hejtmana za ČSSD Davida Ratha v trezoru jeho domu v Hostivici na 8,5 milionu korun, politik tvrdil, že uschovává celoživotní úspory svého otce. Ratmír Rath zemřel o dva roky později. Teď mezi jeho syny vypukla válka o dědictví.

Mf Dnes ve svém středečním vydání píše, že David a Michal Rathovi se dohadují o miliony korun z dědictví – včetně peněz, které policie zabavila při domovní prohlídce.

Endokrinolog Ratmír Rath až do své smrti potvrzoval verzi syna Davida, že šlo o jeho vlastní úspory. Podle svých slov si 8,44 milionu korun vydělal v minulosti, když jako lékař pracoval v zahraničí. Část měla pocházet z pronájmu restaurace, kterou rodina získala v restituci.

Čtěte také

yakub88 / Shutterstock.com
» Analýza: V kauze Nagyová chybí jen krabice od vína, jinak je jako Rath
» Slonková ke kauze Rath: Nemám iluze, že jinde se to neděje
» “Věděl, byl srozuměn, přispíval.” Rath dostal za přijímání úplatků 8,5 roku
» Rath krmil tajemné zvíře. ČSSD? Policie nic nenašla, stranu očistila
» Rathova krabice od vína? Omyl to byl jen těžko

Peníze obstavila policie a zkoumá, zda skutečně jde o úspory, nebo peníze pocházejí z trestné činnosti.  David Rath byl ve své kauze uznán vinným z přijímání úplatků a manipulací při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji. V červenci 2015 byl odsouzen k 8,5 rokům vězení a k propadnutí zajištěného majetku. Verdikt ovšem není pravomocný, Rath se proti němu odvolal.

Vedle toho u soudu bojuje právě o zabavené peníze. Naposledy letos v únoru rozhodl odvolací soud, že pozůstalí zatím nárok na jejich vydání nemají.

Teď se podle Mf Dnes boj o dědictví přiostřil. Michal Rath chce z dědictví rovný díl, jenže David Rath donesl pražskému notáři Martinu Krčmovi novou závěť, v níž Ratmír Rath veškerý majetek připsal právě jemu. Bratr by ze zákona měl nárok jen na osminu.

“David Rath včera přes svého advokáta vzkázal, že jeho otec závěť sepsal před svědkem a on sám přítomen u jejího podpisu nebyl. Tomu bratr nevěří. Podal k soudu žalobu o neplatnosti závěti,” napsal autor zprávy Václav Janouš.

Michal Rath listu řekl, že se mu otec nikdy nezmínil o tom, že by jej chtěl vydědit. “Mf Dnes závěť z 18. srpna 2014 viděla – je to list papíru formátu A4, na kterém je psacím písmem jediná věta, že Ratmír Rath odkazuje veškerý majetek svému synu Davidovi. A poznámka, že ji sepisuje při plném vědomí a bez nátlaku. Svědkem u podpisu testamentu byla zdravotní sestra Šárka Staruchová. Jde o sestru z kliniky Polymedica Chodov, kde otec Rath i David ordinovali a kde byl politik dříve spoluvlastníkem a jednatelem. Na závěti je i razítko této kliniky,” napsala Mf Dnes.

Žaloba na neplatnost závěti už leží na Obvodním soudu pro Prahu 6, jednání dosud nebylo stanoveno.