© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Den poté, co Velká Británie oznámila, že zčásti pustí k budování komunikační sítě páté generace 5G i čínskou společnost Huawei, vyzval Brusel členské země k vysoké obezřetnosti. Evropská komise vydala doporučení, v němž vyzývá ke společnému postupu a upozorňuje, že státy EU by neměly do sítě 5G pouštět firmy považované za bezpečnostní riziko. Česko zatím vyčkává.
Finálnímu verdiktu Británie nasvědčoval postup tamních úřadů po celý loňský rok. Zatímco v prosinci 2018 se země přidala k postoji USA a oznámila, že do sítí 5G komponenty od čínské společnosti Huawei nepustí, už v únoru 2019 bylo všechno jinak.
S odkazem na dva zdroje tehdy informoval list Financial Times, že britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) nevidí riziko zneužití ze strany Huawei tak silné. A neveřejné stanovisko pro vládu proto zní: nechte Huawei, ať se na budování sítí 5G podílí. A to se po roce skutečně potvrdilo tento týden.
Psali jsme: |
» Mnohem víc než modrá velryba: Někdo se dívá |
» Vrcholí tažení proti Huawei. Kubera jednal s Kellnerem |
» Huawei na mušce |
Naopak Evropská komise dál před společností Huawei varuje. Jen den po rozhodnutí Velké Británie komise vydala doporučení, aby členské státy byly při budování sítě 5G opatrné a nepouštěly do ní společnosti, které představují bezpečnostní riziko.
Co přesně znamená formulace “bezpečnostní riziko” týž den formulovaly německé bezpečnostní služby v deníku Handesblat. “Německá vláda má důkaz, že Huawei, přední výrobce telekomunikačních síťových zařízení, spolupracoval s čínskými zpravodajskými službami…Na konci roku 2019 nám USA předaly zpravodajské informace, podle nichž se ukázalo, že Huawei spolupracuje s čínskými bezpečnostními úřady,” citovaly noviny důvěrný dokument ministerstva zahraničí.
Potíž je, že tento dokument Německu předaly Spojené státy. Tedy země, která od počátku Huawei blokuje, ale současně zatím na stůl nezvratitelný důkaz nepředložila. Nakolik budou poslední zmiňované důkazy silné, ukáží příští týdny.
Bezpečnostní experti přitom většinově nepochybují o tom, že čínské firmy jsou rizikové. “Bezpečnostní experti jsou většinově přesvědčeni, že existuje nezpochybnitelné riziko Huawei napojenou na čínské zpravodajské kruhy do strategických zakázek pouštět. Mimo jiné proto, že podle tamních zákonů je každá obdobná firma takové velikosti povinna spolupracovat s čínskými zpravodajskými službami. Ale jsou to politici, kdo ponesou odpovědnost za případné prohrané soudní spory, kterými firma hrozí. Takže výsledný závěr nakonec může být jiný,” popsal současný stav jeden z tuzemských expertů.
Každopádně pokud se evropské státy rozhodnou firmu Huawei do svých zakázek dál pouštět, bylo by velkým překvapením, kdyby nakonec Česká republika zvolila jiný postup. To už ostatně naznačil i premiér Andrej Babiš, který dal před pár týdny najevo, že bude chtít, aby Česko postupovalo koordinovaně s dalšími zeměmi Evropské unie. “Je nezbytné zahájit diskusi o kybernetické bezpečnosti na úrovni všech členských států EU, neboť se jedná o globální problematiku,” prohlásil.
Zatím tedy Česká republika vyčkává. “Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo,” uvedl jeden z členů týmu, který se na rozhodování o bezpečnostních aspektech zavádění sítě 5G podílí.
Společnost Huawei už několik let jakékoli podezření vůči nefér postupům a vazbám na komunistické tajné služby striktně popírá. Poslední doporučení Evropské komise si firma vyložila po svém. Za bezpečnostní riziko se nepovažuje a tím pádem tvrdí, že se jí stanovisko komise netýká.
„Společnost Huawei vítá rozhodnutí Evropské komise, které nám umožňuje se i nadále podílet na zavádění sítí 5G v Evropě. Nezaujatý přístup k bezpečnosti sítí 5G založený na faktech umožní Evropě mít bezpečnější a rychlejší síť páté generace. Budeme nadále spolupracovat s evropskými vládami i soukromým sektorem na vytvoření obecných standardů a posílení bezpečnosti a spolehlivosti infrastruktury,” tlumočil stanovisko firmy její Pavel Košek.
Společná unijní strategie přitom výslovně uvádí, že státy „uplatní nutná omezení pro poskytovatele vyhodnocené jako vysoce rizikové“ zvláště v oblasti citlivé infrastruktury. “Brusel sice přímo nezmiňuje čínské firmy, strategie však vznikala zejména s ohledem na jejich působení,” uvedl web Euractiv.