Brno a Faltýnek. Slabé místo vládního ANO

Zadržení radního z úřadu Brno-střed Jiřího Švachuly, který uvízl v policejní síti během čtvrtečního zásahu na Moravě, může mít pro vládní hnutí fatální následky. Širší veřejnosti neznámý Švachula je klíčem k řadě nestandardních byznysových operací, které se v Brně – daleko od pozornosti Prahy – v posledních letech odehrály. A je také osobou, která patří do okruhu blízkých místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.

Jestli se poradci premiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše podle zjištění Neovlivní.cz něčeho dlouhodobě obávali, pak to byly byznysové vazby politiků z brněnské partajní buňky spojovaní s Jaroslavem Faltýnkem. Jeden z nich, Jiří Švachula, je teď vyšetřovaný v rámci akce, kterou na Moravě rozjel tým žalobce Ivo Ištvana.

Právě Švachula propojuje obě větve kauzy, kterou Ištvanovi lidé ve čtvrtek spustili. Policie vyšetřuje jednak zakázky na radnici Brno-střed, kde Švachula dlouhé roky působí a býval tu také místostarostou. Dnes má coby radní na starost investice. Jde o radnici klíčové centrální části Brna s téměř miliardovým rozpočtem. A policie má podezření, že se na radnici Brno-střed zakázky “prodávaly”: spřízněné firmy podle policejní verze za vítězství v soutěži odevzdávaly deset procent z hodnoty zakázky. V hlavní roli tohoto scénáře pak vystupuje Jiří Švachula. Ve pátek ráno už byl mezi devíti obviněnými, které policie zatím kvůli zakázkám na radnici začala stíhat.

Jiří Švachula, radní klíčové brněnské části Brno-střed. Do ANO jej přivedl Jaroslav Faltýnek. FOTO: Úřad Brno-střed

Krom toho ale  brněnský radní figuruje i v druhé větvi, která je spojená s podezřením, že se firmy pokoušely skrze politiky a lobbisty ovlivňovat rozhodování brněnského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A právě Švachulu policisté podle informací Neovlivní.cz podezřívají, že byl jednou ze spojek na úřad.

Mimo jiné z titulu spolupracovníka úřadu, kterým se před několika měsíci stal. ÚOHS jej najal jako člena rozkladové komise k veřejným soutěžím.

“On je klíčem. Pokud promluví, bude to pro řadu lidí katastrofa,” uvedl zdroj obeznámený s případem.

Třiapadesátiletý Švachula od počátku platil za blízkého spojence Jaroslava Faltýnka. Podle brněnských insiderů to byl právě druhý muž ANO, kdo Švachulu do místní buňky přivedl. Ostatně záhy se Švachula objevil i v dozorčí radě ČD Cargo, která roky spadá do sféry Faltýnkova vlivu.

Švachulovy kroky a shromažďování moci s Faltýnkem v zádech ale obratem vzbudily kritiku uvnitř tamní organizace hnutí. Na situaci v Brně upozornili nespokojení členové Andreje Babiše už v roce 2015. Napsali do centrály na Chodov dopis, v níž uvedli, že hnutí v Brně “infiltrovali lidé napojení na prohnilé skupiny.”

Doslova tehdy uvedli: “Tato organizovaná skupina s penězi a kontakty především na zdiskreditovanou část ODS se pomocí profesionálních kroků (velrybářské praktiky při zakládání místních organizací, snaha o diskreditaci a vydírání osob, nátlakové sestavování kandidátních listin, rizikové financování marketingové kampaně) snaží zneužít hodnoty hnutí ANO a na Váš účet realizovat správu věcí veřejných zaběhlým způsobem, který jste vy sám (a my s vvámi) přišli do politiky měnit.” Detailně jsme popsali jsme zde.

Švachula ovšem není jediným z blízkého okolí Faltýnka, u koho policisté ve středu prováděli domovní prohlídky. Dorazili i ke sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi, majiteli prostějovského tenisového klubu sponzorovanému Agrofertem a jedné z nejvlivnějších postav tuzemského sportu. O Černoškovi jsme psali tady.

Faltýnka s Černoškem pojí dlouholeté přátelství. Redakce Neovlivní.cz na jejich spojení narazila kupříkladu v roce 2016. Tehdy nastal překvapivý obrat Českých dráh, které navzdory původnímu stanovisku zaplatily stovky milionů za prohranou arbitráž se společností Škoda Transportation. Zjistili jsme tehdy, že překvapivému obratu manažerů státní železnice předcházela utajená schůzka místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka s tehdejším generálním ředitelem Škody Tomášem Ignačákem. A setkání se uskutečnilo právě v Černoškově v prostějovském tenisovém klubu. Detaily případu jsou zde.

Středeční policejní razii předcházely podle informací z bezpečnostních složek měsíce odposlechů, které policie na některé z aktérů nasadila. Mimo jiné právě kvůli nim provedli kriminalisté domovní prohlídku i přímo u Faltýnka.

Podle informací Neovlivní.cz jsou na odposleších zachyceny hovory, které zmiňují Faltýnkovu roli v souvislosti s rozhodováním Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Jenže jasný důkaz, že by se Faltýnek něčeho konkrétního dopustil odposlechy nepřináší. Bude tedy hodně záležet na tom, co jednotlivé postavy celé kauzy při výsleších prozradí. A co jim policisté výměnou za svědectví nabídnou.

Premiér Andrej Babiš má ale už dnes ohledně svého nejbližšího spolupracovníka jasno: “Jsem přesvědčen o tom, že pan Faltýnek z toho vyjde s čistým štítem.”