Brusel zastavil čerpání dotací kvůli monitorovacímu systému

Evropská komise pozastavila čerpání dotací jednoho z operačních programů. A to v souvislosti s problematickou zakázkou na monitorovací systém pro proudění unijních peněz. Zakázka spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, vyšetřuje ji policie a před časem se stala rozbuškou vztahů mezi ministryní Karlou Šlechtovou a dnes již bývalým prvním náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem.

Informace o pozastavení čerpání do Česka dorazila už 14. října. Toto datum nese dopis generálního ředitele pro regionální politiku EK Waltera Deffaa, který o rozhodnutí komise informoval českého velvyslance při Evropské unii Martina Povejšila.

K této zprávě

»Přehledná grafika: Pavučina vztahů u výbušné IT zakázky
»Zakázka u Šlechtové: Policie jde po účtech
»Ovlivněná IT zakázka? To je úplně na hlavu, říká exministr Jankovský
»Policie považuje audit u Šlechtové za věrohodný
»Senátorka: IT zakázka je ideální, když chcete něco předražit
»Nabídky firem v IT zakázce u Šlechtové: Najdi pět rozdílů

Třístránkový dopis má redakce Neovlivní.cz k dispozici. Vyplývá z něj, že se komise přiklonila na stranu auditorů ministerstva financí, kteří už zjara avizovali nesrovnalosti v zakázce. A jak píše ředitel Deffaa: Do doby, než české úřady odstraní nedostatky, budou přerušeny platební nároky pro operační program technická pomoc.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která je v Izraeli, do redakce prostřednictvím sms zprávy vzkázala, že i nadále trvá na stanovisku svého úřadu, že auditoři pochybili.

Na dotaz, kolik unijních peněz je teď kvůli aktuální stopce v ohrožení, napsala: “Projekty dotčené auditem jsou ve finančním objemu 568 milionů Kč. Nicméně něco z toho navrhuje auditní orgán 100 % korekce, některé 25%. Ale to je nyní diskutabilní, co nakonec s AO na základě warning letteru dojednáme.”

Ještě před časem přitom ministryně Šlechtová tvrdila, že Brusel výhrady Babišových auditorů nepotvrdil.

Co přesně vyčítá Evropská komise Česku? Již brzy na Neovlivní.cz